Kvůli kouři z lesních požárů nabírají lety na severovýchodě USA a Kanady velká zpoždění

08.06.2023 11:00 - USA & KanadaNa východě Kanadě se letos v průběhu května rozhořelo nekontrolovaně hned několik velkých lesních požárů. Nejrozsáhlejší z nich jsou v provincii Alberta, přičemž jen u města Edson rekordně rozsáhlý lesní požár pohltil již přes 83.000 hektarů lesa. Pro srovnání - nejhorší lesní požár poslední doby v Česku, loňský požár Českého Švýcarska, zachvátil 1600 hektarů lesa. Jen v Albertě aktuálně hoří větší požáry ještě u Wildwoodu - okolo 10.000 hektarů, u Valleyview (3.800 hektarů) nebo u Gainfordu, kde hoří zhruba 2.500 hektarů lesa.

V Kanadě se sice lesní požáry pravidelně rozhoří každý rok, ovšem letos je tomu tak s nebývalou intenzitou. Díky větru ze severu na jih pak kouř z požárů na severu Kanady v posledních dnech zasáhl velká města na pobřeží Atlantiku. Nejen v Kanadě, ale i na severovýchodě USA. Nejpostiženějšími městy bylo včera Toronto, Filadelfie a New York. V New Yorku kvůli snížené viditelnosti byl dokonce včera částečně přerušen provoz na letišti LaGuardia. Mnoho příletů a odletů z letišť v oblasti je výrazně zpožděno.


požár na jihovýchodním cípu Kanady u Shelburne, tak jak jej bylo možné vidět z vesmírné stanice dne 29.5.2023. Do rána 31. května, po čtyřech dnech hoření, oheň sežehl 17 000 hektarů poblíž jižního cípu provincie Nové Skotsko. (autor: NASA, Wikimedia Commons, PD-USGov)


špatná viditelnost kvůli kouři postihla i Manhattan, jak je vidět na Empire State Building na fotce ze dne 7.6.2023 (autor: @Aelthemplaer, Wikimedia Commons, CC-BY-4.0)

Témata