V Havaně se zřítil Boeing 737 letící na lince Cubany

18.05.2018 - Latinská AmerikaDnes se v Havaně krátce po startu zřítil Boeing 737 létající pro kubánskou leteckou společnost Cubana de Aviación. Letoun odstartoval několik minut po poledni místního času z mezinárodního letiště José Martího k letu na lince CU972 do Holguinu na východě Kuby.

Embed from Getty Images

První zprávy uváděly, že se jednalo o Boeing 737 pronajatý od italské společnosti Blue Panorama Airlines. Server kubánského deníku Granma později upřesnil, že se jednalo o Boeing 737-200 (XA-UHZ) pronajatý od mexické aerolinie Global Air. Letoun byl vyroben v roce 1979 a do roku 2000 létal u amerických leteckých společností, později v Kanadě a nakonec v Mexiku. Podle údajů z Kuby se na palubě letadla nacházelo 105 cestujících a devět členů mexické posádky.

Embed from Getty Images

Na prvních záběrech pořízených z terminálu letiště v Havaně bylo možné vidět stoupající hustý černý kouř na horizontu. Později agentury přinesly snímky trosek letounů z místa dopadu u čtvrti Boyeres, která se nachází v blízkosti letiště. Na místo katastrofy dorazil i kubánský prezident Miguel Diaz-Canel. Podle zpráv agentur si katastrofa vyžádala více než stovku obětí. Z trosek havarovaného letouny byly zachráněny tři osoby v kritickém stavu, které byly převezeny do nemocnice.

Embed from Getty Images

Naposledy došlo k havárii dopravního letadla na Kubě vloni v dubnu, kdy havaroval Antonov An-26 společnosti Aerogaviata letící pro kubánskou armádu. Při havárii zahynulo tehdy všech osm osob na palubě letadla. Dříve, v roce 2010, došlo ke zřícení ATR 72-200 společnosti Aerocaribbean letícího na pravidelné lince z haitského Port-au-Prince do Havany. Při katastrofě zahynulo všech 61 cestujících a 7 členů posádky.

Témata