Air Nostrum nabídla Kubě letadla pro lety do USA

20.10.2016 - Latinská AmerikaŠpanělská letecká společnost Air Nostrum nabídla kubánským úřadům poskytnutí svých letadel pro lety do USA. Svůj návrh přednesl ředitel aerolinie Carlos Bertomeu minulý týden v Havaně, kde byl v rámci návštěvy delegace španělských podnikatelů. Podle jeho návrhu by Air Nostrum poskytl společnosti Cubana své letouny pro zahájení komerčních letů do USA.

Letoun Canadair CRJ-200 společnosti Air Nostrum létá v barvách Iberia Regional (foto: Barcex/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Přestože se vztahy mezi Kubou a USA značně zlepšily a došlo k obnovení pravidelných letů mezi oběma zeměmi, tak samotná Cubana do USA zatím nelétá. Hlavním důvodem jsou obavy z možného soudního zabavení letadla v USA. Vzhledem k tomu, že Cubana je státním podnikem, mohly by být její letouny soudem využity k úhradě pohledávky na základě soudního rozhodnutí v některé z dřívějších žalob vůči Kubě. Řešením tohoto problému by mohl být vedle code-sharingu s americkými aeroliniemi také ACMI pronájem letadel.

Podle návrhu by společnost Air Nostrum mohla poskytnout kubánskému dopravci letouny Canadair CRJ-200 pro lety na Floridu. Podle Beromeua mají lety mezi Kubou a Miami vysoký potenciál. Ředitel Air Nostrum předpokládá, že Kuba má zájem na využití svých práv po letech do USA, které vyplývají z americko-kubánské letecké dohody. Zájem Air Nostrum o Kubu není náhodný. V poslední době hledá společnost nové příležitosti pro další rozvoj v latinskoamerických zemích. Společnost se podílí na rozvoji regionálních dopravců v Argentině a v Paraguayi.

Témata