V Alžírsku havaroval vojenský Iljušin Il-76, zahynulo 257 lidí

12.04.2018 - AfrikaNa severu Alžírska včera ráno havaroval Iljušin Il-76TD alžírského vojenského letectva. Letoun se zřítil krátce po startu z vojenského letiště Búfarík, které leží zhruba 30 km jihozápadně od hlavního města Alžíru. Po dopadu na pole v blízkosti letiště začaly trosky letounu hořet.

Embed from Getty Images

Podle alžírského ministerstva obrany při neštěstí zahynulo 257 osob, které byli na palubě letadla, včetně deseti členů posádky. Místní média informovala, že se z vraku letadla podařilo zachránit několik lidí s těžkými popáleninami.

Podle prohlášení ministerstva tvoří většinu obětí vojáci a jejich rodinní příslušníci. Podle alžírské vládní strany při havárii zahynulo také 26 členů Fronty Polisario, která s podporou Alžírska bojuje za nezávislost Západní Sahary. Jedná se o vůbec nejhorší letecké neštěstí v historii Alžírska. Prezident země vyhlásil kvůli havárii třídenní státní smutek.

Embed from Getty Images

Letoun měl naplánovaný let do Tindúfu na jihozápadě Alžírska s mezipřistáním v Bechar. V regionu Tindúfu se nachází řada táborů s uprchlíky ze Západní Sahary a rovněž také několik základen Fronty Polisario. Podle Fronty Polisario je mezi oběťmi leteckého neštěstí také 30 uprchlíků, kteří se vraceli domů z lékařských vyšetření v hlavním městě.

Témata