Běloruský nákladní Antonov An-12 se zřítil u Irkutsku

04.11.2021 - EvropaNákladní letoun Antonov An-12BK registrace EW-518TI běloruské letecké společnosti Grodno Aviakompania se včera večer zřítil během přiblížení na letiště v Irkutsku. Posádka ohlásila kontrolní věži nutnost provedení obletu, poté se však letoun z obrazovek radarů ztratil.

Záchranáři nalezli hořící trosky letadla zhruba čtyři kilometry od prahu dráhy u vesnice Pivovaricha. Letadlo pilotovala zkušená posádka. Podle běloruského úřadu civilního letectví měl kapitán nalétáno přes 12 tisíc hodin, z toho více než 7 tisíc hodin na typu Antonov An-12.

Na palubě letadla bylo sedm členů posádky a dva cestující – podle agentury RIA Novosti se jednalo o ředitele letecké společnosti Zapoljarye a jeho náměstka. Všech devět osob při katastrofě zahynulo.

Letoun se vracel prázdný z Jakutska do Irkutska. Agentura TASS uvedla, že stroj zajišťoval přepravu potravin na Čukotku. Běloruský úřad civilního letectví pozastavil do ukončení vyšetřování komerční lety běloruských letadel An-12.

Společnost Grodno Aviakompanija má flotilu složenou z letadel Antonov. Vedle An-12 dále provozuje typy An-2, An-30 a An-32.

Témata