Posádka Cessny Citation II nekomunikovala, letoun se zřítil do Baltského moře

05.09.2022 - EvropaPrivátní letoun Cessna 551 Citation II se čtyřmi lidmi na palubě se v neděli zřítil do Baltského moře. Letoun registrace OE-FGR odstartoval z letiště Jerez na jihu Španělska do Kolína nad Rýnem. Před plánovaným přistáním v Německu letoun neúspěšně kontaktovalo řízení letového provozu.

Nekomunikující letoun proletěl napříš Evropou z jihu Španělska až k pobřeží Lotyšska (zdroj: Flightradar24)

Místo přistání v Kolíně nad Rýnem však stroj pokračoval konstantní rychlostí ve výšce necelých 36000 stop dále v letu. Následně přeletěl nad Hannoverem, přeletěl ostrovy Rujána a Bornholm, minul Gotland a pokračoval do Pobaltským republikám. Nedaleko lotyšského pobřeží pak Cessna začala ztrácet výšku, přešla do vývrtky a zřítila se do vod Baltského moře. Na místo zřícení letounu byl vyslán záchranný tým. Švédská pobřežní stráž později našla v Baltském moři kus letadla.

Zřícení letounu do Baltského moře 23 kilometrů od pobřeží Lotyšska (zdroj: Flightradar24)

Krátce po start z Jerezu mělo dojít k jedinému kontaktu letadla s řízením letového provozu. Pilot podle německého Bildu informoval o problému s tlakem v kabině. Vzhledem k tomu, že letadlo nekomunikovalo, doprovázely letoun postupně stihačky ze Španělska, Francie, Německa a Dánska. Podle německých médií pilot dánské stihačky nikoho neviděl v kokpitu Cessny.

Ilustrační fotografie letounu Cessna 551Citation II (foto: Peter Bakema/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Německý tisk dále uvedl, že na palubě letounu byl podnikatel Karl Peter Griseman, jeho manželka a dcera se svým přítelem. Griseman byl majitel malé společnosti Quick Air, která se zaměřovala na leteckou ambulanci. Vedle toho se po několik desetiletí podílel na organizaci karnevalu v Kolíně nad Rýnem. Let měl podle německých zpravodajských serverů pilotovat sám Griseman.

Podle rakouského registru byla provozovatelem havarovaného letadla německá firma GG Rent GmbH.

Témata