V 1. pololetí počet cestujících v Mnichově klesl o dvě třetiny

11.07.2020 - EvropaMezinárodní letiště v Mnichově zveřejnilo ve čtvrtek přepravní výsledky za 1 pololetí letošního roku. Po několika letech nepřetržitého růstu zaznamenalo letiště masivní pokles způsobený pandemií koronaviru. Počet odbavených cestujících za prvních šest měsíců roku meziročně klesl o téměř 15 milionů cestujících, vyjádřeno v číslech z 22,744 milionů odbavených v 1. pololetí roku 2019 na 7,767 milionů cestujících v letošním roce. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 65,8 %.

Terminal 1 na mezinárodním letišti v Mnichově (foto: Flughafen München)

Počet pohybů v 1. pololetí klesl meziročně o 57,4 % z 204 tisíc na 87 tisíc. Odbavený náklad poklesl o 46,4 % z 162 tisíc na 87 tisíc tun.

V 2. čtvrtletí roku se přeprava cestujících na letišti téměř zastavila kvůli omezením přijatými jednotlivými státy. Objem cestujících se v tomto čtvrtletí snížil o 98 %, počet pohybů o 92 %. Jednalo se o nejhorší čtvrtletní výsledek od otevření letiště v roce 1992. Pokles odbaveného nákladu byl „jen“ 78 %, což bylo dáno odbavováním řady mimořádných nákladních letů se zdravotními pomůckami.

Nejvýraznější pokles byl v měsících dubnu a květnu, kdy počet odbavených cestujících činil jen jedno procento ve stejném měsíci roku 2019. Kvůli výraznému poklesu cestujících letiště koncem dubna dočasně uzavřelo Terminál 1. V průběhu června osobní přeprava začala pomalu oživovat díky tomu, že v rámci EU byly postupně restrikce zrušeny. V prvním červencovém týdnu mnichovské letiště odbavilo již přes 100 tisíc cestujících.

V současnosti má Mnichov pravidelné spojení se 120 destinacemi, z nich je více než stovka v Evropě. Aktuálně má letiště dálkové lety jen do sedmi destinací v Severní Americe a pěti cílů v Asii.

Témata