Flughafen München se bude podílet na provozu letiště v Sofii

24.07.2020 - EvropaKonsorcium Sof Connect, které je tvořeno společnostmi Flughafen München a Meridian, získalo koncesi na provoz mezinárodního letiště v Sofii. Podle dohody podepsané ve středu v Sofii bude mít konsorcium koncesi na provoz letiště na dobu 35 let. Každoročně bude bulharskému státu konsorcium platit za koncesi poplatek 24,5 milionů eur.

(ilustrační foto: Flughafen München)

Plánovány jsou investice ve výši 608 milionů eur, sdělila ve středu bulharská vláda. Díky těmto investicím má dojít na sofijském letišti ke zlepšení infrastruktury, poskytovaných služeb i ochrany životního prostředí. Plánována je například výstavba třetího terminálu pro odbavení cestujících.

Společnost Flughafen München provozuje mnichovské mezinárodní letiště, které je podle počtu odbavených cestujících druhým největším letištěm v Německu. Francouzská firma Meridian se zaměřuje zejména na investice do dopravní infrastruktury a správu infrastrukturních projektů. Meridian má zkušenosti s působením na letištích La Guardia v New Yorku, Queen Alia International v Jordánsku, Ivato a Nosy Bé na Madagaskaru.

Sofijské mezinárodní letiště je největším letištěm v Bulharsku. V roce 2019 odbavilo celkem 7,1 milionů cestujících a téměř 24 tisíc tun nákladu. Letiště ve Varně a v Burgasu provozuje německá společnost Fraport.

Témata