U letiště v Mnichově začala stavba prodloužení S-Bahnu do Schwaigerlohu

08.11.2022 - EvropaVčera došlo k slavnostnímu zahájení výstavby prodloužení linky S-Bahnu z letiště Mnichov do vesnice Schwaigerloh východně od něj. Jedná se o první etapu výstavby železničního okruhu nazývaného jako Erdinger Ringschluss. Pro tuto trasu již letiště Mnichov na své vlastní náklady vybudovalo pod letištěm směrem na východ 1,8 kilometru dlouhý tunel. Nyní má dojít k položení kolejí a k výstabě 4 kilometrů dlouhé trati směrem na východ od letiště. Stavba má trvat 3 roky a stát kolem 100 miliónů euro. Financovat ji má Německá spolková republika, spolková země Bavorsko a Německé dráhy. Po jejím dokončení se má z podzemního hlavového nádraží pod letištěm stát nádraží průjezdné, což umožní navýšit počty spojů stávajících linek S1 a S8.

souprava linky S8 na podzemním nádraží na letišti Mnichov, červenec 2019 (autor: JIP, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Na tuto stavbu mají v budoucnu navázat další etapy, především úsek ze Schwaigerlohu do Altenerdingu, které umožní napojení 36-tisícového města Erding, kde dosud končí S-bahn S2. Tato etapa umožní výstavbu 9 kilometrové propojky u Walpertskirchenu, což umožní vedení přímých vlaků na letiště přes Erding ze směru od rakouského Salzburku.

schéma plánovaných etap budování lepšího napojení mnichovského letiště na železniční síť, včetně etap Erdinger Ringschluss, plán bavorského ministerstva dopravy z roku 2008, etapy A1-A3 jsou již zprovozněny. (autor: bavorské ministerstvo dopravy, Wikimedia Commons, public domain)

připravený tunel na východě letiště pro položení trati S-Bahnu do Schwaigerlohu a poté případně dále do Erdingu a Salzburku, srpen 2022 (autor: Dabund24, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Pro rychlejší dostupnost letiště z centra Mnichova ovšem bude významnější dokončení projektu druhé podzemní centrální dráhy (2.Stammstrecke), která expresním spojům umožní vyhnout se společné přetížené trati v centru Mnichova. Její výstavba začala v dubnu 2017 a má trvat do prosince roku 2028. Náklady na její výstabu jsou momentálně odhadovány na obří sumu 3,85 miliardy euro.

Témata