Turecký prezident Erdogan dostal od Kataru luxusní Boeing 747-8

13.09.2018 - EvropaVelmi pěkný a hodnotný dárek dostal turecký prezident Recep Erdogan od katarského emíra Tamíma ibn Hamada Al-Sáního. Vládce Kataru daroval tureckému vůdci Boeing 747-8 ve VIP úpravě. Jedná se o privátní luxusně vybavený letoun, který byl dosud určen pro přepravu členů katarské královské rodiny. Stroj s bermudskou registrací VQ-BSK byl přitom před měsícem nabízen k prodeji. Stroj přistál ve středu krátce po půlnoci na istanbulském letišti Sabiha Gökcen.

O tom, že se jedná o dar informovala turecká státní televize TRT Haber a následně další místní media. Podle nich je dar vyjádřením vřelých vztahů mezi oběma zeměmi. Turecko a Katar mají tradičně velmi dobré vztahy. Vloni se Turecko postavilo na stranu Kataru poté, co Saúdská Arábie a další státy vyhlásily blokádu této malé země v Perském zálivu. V srpnu byl katarský emír na návštěvě v Ankaře, kde přislíbil, že Katar bude v Turecku investovat až 15 miliard dolarů.


Letoun v barvách Qatar Amiri Flight na letišti v Curychu v roce 2015 (foto: dxme/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Darovaný Boeing 747-8 byl vyroben v roce 2012 a následně prošel instalací VIP interiéru podle požadavků katarské královské rodiny a o tři roky později byl dodán do Kataru. Letoun je vybaven velkou ložnicí a dalšími šesti menšími ložnicemi, soukromými pokoji, konferenční místností, koupelnou a dalším luxusním vybavením. Zatímco normální Boeing 747-8 běžně létá v konfiguraci pro zhruba 400 cestujících, tento letoun byl upraven pro přepravu 76 VIP cestujících a 18 členů posádky.

Nový letoun v prezidentské letce vyvolal kritiku turecké opozice. Podle ní v době, kdy klesá hodnota turecké měny, roste inflace a země upadá do ekonomické krize, je létat takovým luxusně vybaveným letounem nevhodné. Podle některých kritiků existují pochyby, jestli se jedná skutečně o dar, a ne koupi. Hodnota darovaného Boeingu 747-8 je odhadována na zhruba 400 milionů dolarů.


Letoun je vybaven čtyřmi motory General Electric GEnx-2B67 (foto: Lukas von Daeniken/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Po příletu do Istanbulu se Boeing 747-8 připojil k vládní letce, která čítá dalších 11 letadel. Dosud největším letounem v letce byl Airbus A340-500, který Turecko zakoupilo v roce 2016 od Tuniska. Letoun dříve sloužil potřebám svrženého tuniského prezidenta Zínu Abidínu bin Alímu. Tento letoun dosud sloužil jako turecký „Air Force One“ respektive "Turkish Republic One-Heavy", jak zní volací znak, když je turecký prezident na palubě letadla. Dále jsou ve flotile letky stroje Bombardier CRJ100, Gulfstream G IV, Gulfstream G550, Airbus A318, A319 a A330.


Dodávací let darovaného Boeingu 747-8I z Basileje do Istanbulu (zdroj: flightradar24.com)

Témata