Turecko neumožňuje přelety letům do irácké Sulajmáníje

16.04.2023 22:50 - Asie & AustrálieMinulý týden uzavřelo Turecko svůj vzdušný prostor pro letadla odlétající nebo přistávající na letišti Sulajmáníja v iráckém Kurdistánu. Podle Turecka je to z bezpečnostních důvodů. Na letišti v Sulajmáníje došlo podle tureckých úřadů, ke zvýšení „teroristických aktivit“.

Turecké ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Strana kurdských pracujících PKK „pronikla na letiště“ a „ohrozila tak bezpečnost letů“. PKK je v Turecku zakázána a turecké úřady ji považují za teroristickou organizaci.

Terminál pro cestující na letišti v Sulajmáníja (foto: US. Army photo by Maj. Juanita Chang/Wikimedia Commons - Public Domain)

Uzavření tureckého vzdušného prostoru pro letadla startující nebo přistávající na letišti v Sulajmáníja je zatím platné do 3. července 2023. V reakci na tento krok Turkish Airlines zastavily své pravidelné lety z Istanbulu do Sulajmáníja.

Irácké servery tento týden uvedly, že vicepremiér kurdské regionální vlády navštívil tajně Turecko, aby diskutoval s tureckými představiteli možné znovuotevření vzdušného prostoru. Podmínkou Turecka je uzavření kanceláří PKK a jí blízkých stran v provincii Sulajmáníja a sdílení zpravodajských informaci s tureckou tajnou službou MIT.

Témata