Turecko uzavřelo vzdušný prostor pro ruská letadla směřující do Sýrie

25.04.2022 - EvropaTurecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu sobotu informoval, že se Turecko rozhodlo uzavřít svůj vzdušný prostor pro ruská vojenská a civilní letadla letící do Sýrie. Cavusoglu uvedl, že zákaz bude platit tři měsíce. Po jeho uplynutí by se mělo rozhodnout o jeho případném prodloužení.

Turecká média uvedla, že Çavusoglu v březnu požádal Rusko, aby přestalo využívat turecký vzdušný prostor pro lety do Sýrie. Důvody této žádosti ministr neupřesnil. Podle některých spekulací chce Turecko zamezit přepravě syrských bojovníků na Ukrajinu. Krok Turecka každopádně zkomplikuje ruské armádě letecké spojení se Sýrií

Turecko se snaží od začátku ruské invaze na Ukrajinu zprostředkovat jednání mezi oběma stranami. Dvě kola rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem se uskutečnila v Istanbulu. Země se nepřipojila k západním sankcím a rovněž neuzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla. Turecké letecké společnosti udržují pravidelné letecké spojení s Ruskem. V letní sezóně z toho bude těžit cestovní ruch v Turecku, poněvadž se očekává, že svou zahraniční dovolenou v zemi stráví velké množství Rusů.

Turecká vlajka (foto: Engin_Akyurt/Pixabay)

Témata