Turecko otevřelo na severovýchodě země nové letiště

16.05.2022 - Asie & AustrálieU města Rize otevřelo Turecko tento víkend nové letiště pro komerční provoz. Letiště se nachází od stotisícového města relativně daleko - zhruba 34km na východ od města, u vesnice Yeşilköy. To proto, aby mohlo obsloužit i hornatou oblast směrem ke gruzínským a arménským hranicím, včetně 75km vzdáleného městečka Artvin. Zvláštností na letišti pojmenovaném jako Rize-Artvin je, že bylo vybudováno jako umělý poloostrov na úkor moře. Aby se vytvořila 4.500m2 plocha pro letištní budovy a hlavně plocha pro 3.000 metrů dlouhou přistávací dráhu letiště místo až 30 metrů hlubokého moře, bylo nutné přemístit 85 miliónů tun skály. Letiště se stavělo 5 let a náklady na jeho stavbu dosáhly téměř 300 miliónů dolarů. Jedná se již o druhé letiště v Turecku, které bylo takto postaveno na úkor moře. Prvním bylo letiště Ordu-Giresun, které se nachází zhruba 250km západněji a které bylo zprovozněno v květnu 2015. Před pandemií odbavilo ročně zhruba 1 milion cestujících.

Slavnostní otevření nového letiště si nenechal v sobotu 14.5. ujít ani turecký prezident Erdogan. Turecké úřady odhadují, že nové letiště odbaví ročně okolo 2 miliónů pasažérů. Je však otázkou, zda takto megalomanská stavba byla nutná, když nejbližší alternativní letiště je u města Trabzon, které leží jen 72km a hodinu jízdy autem na západ od města Rize. Počty pasažérů letiště Trabzon se před pandemií pohybovaly okolo 4 miliónové hranice. Je však také možné, že za obřím rozpočtem a za stavbou letiště stojí také strategicko-vojenské důvody, neboť právě okolní země u Černého moře a na Kavkaze zažily v poslední době hned několik válečných konfliktů.

Letiště Rize–Artvin s IATA kódem RZV přidala od soboty 14.5. do své sítě i společnost Tukish Airlines a obsluhuje jej čtyřmi lety denně do své hlavní základny na novém mezinárodním letišti v Istanbulu. Na třech letech létá Airbus A320, jeden let denně pro Turkish Airlines provozuje dceřiná společnost AnadoluJet Boeingem 737-800. Cena jednosměrné letenky vychází v přepočtu zhruba na tisíc korun. Společnost AnadoluJet začala také létat jedním letem denně létat i na druhé istanbulské letiště, na Sabiha Gökçen. AnadoluJet rovněž nabízí lety z Rize-Artvin jedenkrát denně do hlavního města země, do Ankary. Letenky na všechny lety provozované společností AnadoluJet je také možné koupit přímo v systému Turkish Airlines.

pohled na černomořské město Rize, květen 2014 (autor: Oguzhanozktay, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata