Turecko přestává tankovat ruské a běloruské Boeingy

17.03.2023 - EvropaNa tureckých letištích boeingy a letadla některých dalších výrobců provozovaná ruskými a běloruskými leteckými společnostmi již nenatankují. Turecké ministerstvo obchodu souhlasilo se zavedením tohoto opatření pod tlakem Spojených států. Ruská a běloruská letadla také nebudou moci v Turecku procházet údržbou. O opatření informoval turecký letecký server Airport Haber.

Boeing 737-800 ruské leteké společnosti Aeroflot (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Turecko se k mezinárodním sankcím vůči Rusku a Bělorusku po vypuknutí války na Ukrajině nepřipojilo. Díky tomu nabylo na významu jako tranzitní země pro cesty do Ruska a Běloruska. Z toho významně finančně těží turečtí dopravci, letiště a další napojené subjekty.

Vedle toho se Turecko stalo pro Rusy oblíbeným dovolenkovým cílem. O tom svědčí výrazný nárůst počtu letů tureckých a ruských leteckých společností. V loňském roce směřovala čtvrtina mezinárodních letů z Ruska právě do Turecka.

Nové opatření neznamená zákaz letů ruských letadel do Turecka. Letadla obsahující více než 25 % dílů však nebudou moci na tureckých letištích doplňovat palivo. Vedle boeingů se toto opatření může dotknout také některých letadel od Airbusu či Embraeru.

Pro ruské letecké dopravce to bude znamenat, že při letu do Turecka budou muset mít dostatek paliva i pro zpáteční let. Ruská agentura TASS dnes uvedla, že lety ruských letadel probíhají normálně. Podle agentury však Rusko zahájilo konzultace s Tureckem ohledně tankování letadel na tureckých letištích.

Témata