South African Airways a Kenya Airways chtějí vytvořit panafrickou skupinu

04.10.2021 - AfrikaSpolečnosti South African Airways (SAA) a Kenya Airways podepsaly minulý týden memorandum, jejímž dlouhodobým cílem je vytvořit celoafrickou leteckou skupinu. Podle prohlášení Kenya Airways se nejedná o spojení obou dopravců, ale vytvoření ekosystému, který zvýší konkurenceschopnost jihoafrického a keňského odvětví letecké dopravy.

Memorandum podepsaly v Johannesburgu Thomas Kgokolo, prozatímní ředitel SAA, a Allan Kilavuka, výkonný ředitel Kenya Airways (foto: SAA)

Podle šéfa Kenya Airways Allana Kilavuka závisí budoucnost letecké dopravy na partnerství a spolupráci. Spojenectví Kenya Airways a SAA má přinést benefity pro zákazníky v osobní i nákladní přepravě. Profitovat by měly i samotné společnosti díky výměně znalostí, inovací a přijetí společných postupů. Obě společnosti by měly sdílet své kapacity v oblasti provozu i údržbě letadel.

Šéf SAA Kgokolo vyjádřil své přesvědčení, že díky partnerství s Kenya Airways se společnost stane významným dopravcem na africkém kontinentu a důležitým podporovatelem obchodu a podnikání. Oba ředitelé věří, že partnerství pomůže také rozvoji cestovního ruchu v Africe.

V tuto chvíli se však jedná jen o podpis memoranda, jež předpokládá, že oba dopravci budou o další spolupráci jednat. Nyní by měly být vytvořeny pracovní skupiny složené ze zástupců obou společností, které budou konkretizovat možnou spolupráci.

Obě letecké společnosti jsou kvůli pandemii koronaviru v tíživé finanční situaci. Kenya Airways měly problémy ještě před vypuknutím pandemie, kdy od roku 2013 hospodařily se ztrátou. Jednou z příčin byla rychlá expanze linek a flotily. Management reagoval rušením ztrátových tratí a pronájmem části letadel jiným dopravcům. Během pandemie stát poskytl aerolinii pomoc v přepočtu 90 milionů dolarů a státní půjčku 45 milionů dolarů.

Do ještě horší situace se dostaly SAA, které se krátce po vypuknutí pandemie ocitly v režimu ochrany před věřiteli. Poté, co jihoafrická vláda oznámila, že ztrátové aerolinii neposkytne finanční pomoc, oznámily SAA propuštění všech 4700 zaměstnanců. V září 2020 pak SAA zcela zastavily provoz. Vláda nakonec ustoupila a poskytla pomoc ve výši 10,5 miliard randů (683 milionů dolarů). Letos v červnu se vláda zbavila většinového podílu v SAA, který získalo konsorcium Takatso. 23. září 2021 společnost obnovila po roce obnovila pravidelné lety. SAA jsou však nyní miniaturní aerolinií, která létá z Johannesburgu jen do šesti destinací.

Témata