Kenya Airways zahájily pravidelné lety do USA

30.10.2018 - AfrikaLetecká společnost Kenya Airways létá od neděle pravidelně z Nairobi do New Yorku. První let přistál v pondělí v 6:55 místního času na newyorském letišti J.F. Kennedyho po 14 hodinách a 50 minutách letu. Dreamliner Kenya Airways byl v New Yorku přivítán tradiční vodní slavobránou a následně proběhl v Terminálů 4 letiště J.F. Kennedyho slavnostní ceremoniál otevření nové linky za přítomnosti předsedy Kenya Airways Michaela Josepha a výkonného ředitele a výkonného ředitele společnosti Sebastiana Mikosze, zástupců letiště JFK a velvyslanců obou zemí.

Boeing 787-8 společnosti Kenya Airways po přistání na letišti J.F. Kennedyho v New Yorku (foto: Kenya Airways)

Nová linka je provozována každý den letounem Boeing 787-8 Dreamliner. Ten na lince létá v konfiguraci s 30 sedadly v business class a 204 místy v ekonomické třídě. Kenya Airways zahájily prodej letenek na novou linku do USA v lednu letošního roku a v srpnu společnost informovala, že prodala již přes 7000 sedadel. Američtí cestující mohou dále využít návazných letů v Nairobi k pokračování do dalších destinací. Díky code-sharingové spolupráci s Delta Air Lines jsou kódem DL označeny vybrané lety Kenya Airways do dalších afrických měst jako jsou Addis Ababa, Džibuti, Lilongwe, Maputo, Johannesburg a další.

Přivítání Dreamlineru Kenya Airways vodní slavobránou na letišti v New Yorku (zdroj: Kenya Airways/Facebook)

Zahájení letů do USA je důležitým mezníkem v historii Kenya Airways a završilo se tak několikaleté úsilí představitelů Keni a Kenya Airways o otevření přímé linky. Odletu inaugurační linky z Nairobi byl přítomen také keňský prezident Uhura Kenyatta. Uvítání se letounu dostalo také po jeho návratu z USA zpět do Keni. O významu, jaký je přikládán nové lince, svědčí i číslování linky, let z Nairobi do New Yorku je označen jako KQ2, zpáteční let pak jako KQ3.

Kenya Airways je v současnosti šestou africkou leteckou společností, která létá do USA. Pravidelné lety do USA dále provozují Ethiopian Airlines, Royal Air Maroc, Egyptair, Cabo Verde Airlines a South African Airlines. V příštím roce plánuje zahájení letů do USA také společnost Rwandair. Nejbližší konkurent, společnost Ethiopian Airlines, provozuje linky pro cestující hned do čtyř destinací v USA (Newark, Washington, Chicago a Los Angeles) a dále létá nákladní linku do Miami.

Video reklama na Keňu a novou linku Kenya Airways na newyorském Times Square (zdroj: Kenya Airways/Facebook)

Nové denní spojení znamená výrazné zkrácení cestovní doby mezi Keňou a USA. Dosud museli cestující Kenya Airways při letech mezi oběma zeměmi přestupovat v Amsterdamu a Paříži a využívat transatlantických letů aliančních partnerů Air France, KLM nebo Delta Air Lines. Očekává se, že nová linka podpoří obchod, rozvoj turistiky a dalších vztahu.

Kenya Airways se potýkají v posledních letech se ztrátovým hospodařením. V zisku byla aerolinie naposledy v roce 2012. Ke ztrátám přispěla rychlá expanze a nadměrná kapacita, později pak také politická nestabilita v Keni. Management společnosti pronajal proto tři Boeingy 777-200ER Turkish Airlines a dva Boeing 787-8 Oman Air. V příštím roce se mají tyto letouny vrátit a umožnit otevření nových dálkových linek do Evropy a Asie.

Přivítání letounu Kenya Airways v Nairobi po návratu z prvního letu do New Yorku (zdroj: Kenya Airways/Facebook)

Témata