Piloti Kenya Airways zahájili v sobotu stávku

06.11.2022 - AfrikaProvoz keňské národní letecké společnosti Kenya Airways je narušen stávkou pilotů, která byla zahájena v sobotu ráno. Piloti požadují vyplácení mezd v plné výši. Během pandemie Covid-19 společnost snížila z finančních důvodů zaměstnancům platy. Dalšími požadavky jsou zlepšení pracovních podmínek a zvýšení příspěvků do penzijního fondu.

Boeing 787-9 Dreamliner společnosti Kenya Airways (foto: Alan Wilson/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Podle keňské asociace pilotů leteckých společností KALPA neodletěl z mezinárodního letiště Jomo Kenyatta od soboty ráno žádný let Kenya Airways. Podle záznamů serveru Flightradar24 však některé letouny společnosti dnes létají.

Keňský ministr dopravy vyzval včera piloty, aby stávku ukončili s tím, že se již dotkla zhruba 10 tisíc cestujících. Podle managementu Kenya Airways stávka způsobuje společnosti škody ve výši 2,5 milionu dolarů denně.

V průběhu neděle vydal keňský soud příkaz k ukončení stávky. Piloti Kenya Airways se rozhodli, že stávka bude pokračovat i přes tento příkaz dokud nebudou splněny jejich požadavky. Ředitel společnost Allan Kilavuka hrozí stávkujícím pilotům disciplinárními postihy, které mohou vést až k jejich propuštění.

Na letiště v keňské metropoli jsou tisíce cestujících, kteří jsou postiženi zrušením letů. Kenya Airways vydaly prohlášení, ve kterém se cestujícím za problémy omluvily s tím, že učiní vše pro minimalizaci dopadů stávky.

Kenya Airways vznikly v roce 1997 jako nástupce multinárodní společnosti East African Airways. V současnosti provozují flotilu 34 letadel, se kterou létají do 53 destinací v Africe, Evropě, Severní Americe a v Asii. Služeb Kenya Airways využije každým rokem více než 4 miliony cestujících.

Společnost Kenya Airways je téměř z poloviny vlastněna keňským státem (48,9 % akcií) a dále konsorciem místních bank (38,1 %). Mezi akcionáři je také nizozemská letecká společnost KLM, jejíž podíl se však v roce 2017 snížil z 26,7 % na 7,8 %. S akciemi Kenya Airways se obchoduje na burze v Nairobi.

Témata