Ryanair spojí Košice s Vídní

14.08.2021 - EvropaOd 1. listopadu plánuje irská nízkonákladová společnost Ryanair létat na trase mezi Vídní a Košicemi. Létat má 2x týdně - v pondělí a pátky. Odlety z Vídně jsou v pondělí plánovány na 7:35, nazpět poletí Airbus A320 společnosti Lauda Europe z Košic v 09:05. V pátek poletí Airbus z Vídně ve 12:15, nazpět z Košic se bude vracet ve 13:45. Letenky jsou již v prodeji na www.ryanair.com a začínají na ceně 17 eur za jeden segment.

Ryanair plánuje do Košic konkurovat na tradiční lince Austrianu, který od listopadu plánuje navýšit frekvence a opět létat z Košic do Vídně v pracovní dny 2x denně v 05:00 a 15:25. V sobotu lety neplánuje a v neděli plánuje jen odpolední rotaci. Je ovšem otázkou zda nakonec z důvodu vývoje pandemie respektive nepředvídatelným opatření ze strany politiků nedojde ještě v průběhu podzimu k úpravám tohoto plánu Austrianu. Letenky Austrianu začínají na 58,27 eur za jeden segment. Austrian cílí především na ty cestující, kteří ve Vídni přestoupí na návazný let. Proto jej nová linka Ryanairu 2x týdně nemusí významně ohrozit. Nová letecká linka Ryanairu by mohla zaujmout především ty cestující, kteří potřebují především rychle cestovat mezi Bratislavou a východním Slovenskem, neboť současné železniční spojení mezi Bratislavou a Košicemi trvá v současnosti 5-6,5 hodin jízdy. Cesta autobusem trvá 6-6,5 hodiny jízdy. Cesta autem trvá ideálně 4,5 hodiny jízdy, případně podle hustoty provozu i déle. Spojení letadlem i přes nutnost jízdy na vídeňské letiště by mohlo být rychlejší a pohodlnější alternativou vlaku a autobusu, jakkoli vlak a autobus asi zůstane levnější volbou - jednosměrná jízdenka na relaci Bratislava-Košice vlakem stojí u Slovenské železničné spoľočnosti 22,90 eur a autobusová u Flixbusu zhruba 18 eur. Ryanair by možná oslovil i více slovenských cestujících, pokud by spojil s Košicemi místo Vídně přímo Bratislavu, ovšem musel by k tomu použít letadlo bázované v Bratislavě. Zřejmě se však u Lauda Europe uvolnilo časové okno u letadla bázovaného ve Vídni a případný nutný drahý přelet prázdného letadla z báze ve Vídni do Bratislavy by zcela zdecimoval ekonomiku takového spojení.

Ryanair se v Košicích objevil poměrně nedávno - v dubnu 2019 tu spustil první linku do Londýna-Southendu, kterou nedlouho poté nahradil Londýnem-Stanstedem. V posledních letech v Košicích rostl a postupně úspěšně přidával nové destinace. Kromě nově oznámené Vídně provozuje Ryanair z Košic též lety 3x týdně do Prahy, 2x týdně do Liverpoolu a Londýna-Stanstedu. Ten navýší od září na 3 lety týdně. Od listopadu plánuje Ryanair létat z Košic též 2x týdně do Varšavy a do Dublinu. Je podivující, že dosud Ryanair nezkusil z Košic přes letní sezónu zavést linku někam do letoviska u moře. Z Bratislavy jich nabízí hned několik. Četné charterové lety totiž z Košic míří přes léto zejména do Antalye (Smartwings Slovakia), Burgasu (Bulgarian Air Charter), Heraklionu (AirExplore, Smartwings Slovakia), Rhodosu (Smartwings Slovakia) a Zadaru (AirExplore). Prozatím jsou bez nízkonákladové konkurence. Konkurent Ryanairu - Wizz Air totiž létá z Košic také jen do destinací ve městech - a to 4x týdně do Londýna-Lutonu a 3x týdně do Doncasteru.

pohled z řídící věže na vídeňské letiště s Airbusem A320 v barvách Lauda Europe (foto: Stanislav Doronenko, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata