Rusko nepovolilo dnešní let Austrian Airlines do Moskvy

27.05.2021 - EvropaLetecká společnost Austrian Airlines byla nucena zrušit dnešní pravidelný let do Moskvy. Jednalo se o let OS601, který měl podle letového řádu odlétat z vídeňského letiště Schwechat dnes v 10:00. Rakouský dopravce v současnosti létal na moskevské letiště Domodědovo každý den s letouny Airbus A319/A320.

Austrian Airlines - Airbus A320 (foto: Austrian Airlines)

Z důvodu bezpečnosti rakouský dopravce po nedělním nuceném přistání letounu Ryanair v Minsku začal včera oblétat vzdušný prostor Běloruska. Podle záznamu Flightradar24 byl včerejší let OS601 veden jižně od Běloruska vzdušným prostorem Ukrajiny a dále do Ruska. Podle Ruska tím, že se let vyhýbá Bělorusku, dochází ke změně trasy, což musí ruské úřady autorizovat. Austrian Airlines uvedly, že byly nuceny zrušit dnešní let do Moskvy zrušen, protože ruská strana nepotvrdila novou trasu letu.

Jak jsme dnes informovali, stejný postup zvolilo Rusko vůči pravidelnému letu Air France z Paříže do Moskvy, který včera a dnes musel být zrušen. Rovněž v tomto případě ruské úřady uvedly, že obletem Běloruska došlo ke změně trasy letu, která musí být nově autorizována.

Rusko tak vstoupilo do sporu mezi zeměmi EU a Běloruskem ohledně nedělního nuceného přistání letounu společnost Ryanair. Boeing 737-800 letící na lince FR4978 letící z Atén do Vilniusu přistál v Minsku poté, co mu běloruské řízení letového provozu sdělilo, že obdrželo e-mail, že na palubě letadla je bomba. Po přistání běloruské bezpečnostní síly zatkly novináře a kritika režimu Romana Prataseviče žijícího v Litvě.

Státy EU se v pondělí večer dohodly v reakci na tyto události na zákazu letů běloruských leteckých společností ve vzdušném prostoru EU. Ve středu vydala EASA (Agentura Evropské unie pro bezpečnost v letectví) doporučení leteckým provozovatelům ze zemí EU, aby se vyhýbaly vzdušnému prostoru Běloruska.

Jak jsme napsali, nucené přistání letounu Ryanair v Bělorusku může být testem pevnosti pravidel světové letecké dopravy, jak byly ustanoveny krátce před koncem 2. světové války prostřednictvím Chicagské úmluvy. Případný nový výklad těchto pravidel by mohl destabilizovat celý systém mezinárodní letecké dopravy.

Témata