Eskalace leteckého konfliktu: Rusko odmítlo přijmout let Air France, neletěl přes Bělorusko

27.05.2021 - EvropaSpolečnost Air France byla nucena včera ráno na poslední chvíli zrušit svůj pravidelný let AF1154 z Paříže na moskevské letiště Šeremetěvo. Důvodem bylo to, že Rusko nepovolilo francouzskému dopravci vstup do svého vzdušného prostoru. Trasa letu byla plánována tak, aby z bezpečnostních důvodů v souvislosti s posledním vývojem oblétala Bělorusko. To se však ukázalo být problém pro ruské úřady. Air France vydaly včera večer prohlášení, ve kterém uvedly, že let byl zrušen z provozních důvodů souvisejících s obletem běloruského vzdušného prostoru a požadavku ruských úřadů na nové povolení ke vstupu do jejich vzdušného prostoru.

Air France - Boeing 787-9 Dreamliner (foto: Olivier Cabaret/Wikipedia Commons - CC BY 2.0)

Air France vypravovala aktuálně z Paříže do Moskvy devět rotací týdně, které byly střídavě provozovány letouny Airbus A319/320 a Boeing 787-9. Na včerejší let AF1154 měl být nasazen Dreamliner. Podle webu parisaeroport.fr provozovaného společností ADP - Aéroports de Paris je zrušen i dnešní pravidelný let Air France do Moskvy.

Rusko tak vstupuje do sporu ohledně nedělního nuceného přistání letounu Ryanair v Bělorusku. Pravděpodobně se jedná o přímou reakci na středeční incident, kdy z Minsku odstartovala linka běloruské letecké společnost Belavia do Paříže. Francouzské úřady několik minut před startem odebraly společnosti povolení k přistání, což se posádka dozvěděla až po startu. Let pak kroužil několik desítek minut v běloruském vzdušném prostoru než se vrátil zpět na letiště v Minsku.

Trasa středečního letu B2 869 do Paříže (zdroj: Flightradar24)

Zapojením Ruska se konflikt mezi státy EU a Běloruskem dále eskaluje. Státy EU se v úterý dohodly na jednotné reakci vůči činu běloruského režimu a přijaly zákaz letů běloruských leteckých společnosti ve svém vzdušném prostoru a přistání na letištích v zemích EU. Aerolinie ze zemí EU začaly postupně od začátku tohoto týdne z bezpečnostních důvodů oblétat vzdušný prostor Běloruska.

Témata