Roll-out B787 - sen se dnes v noci stane skutecnosti

08.07.2007 - Nová letadlaBoeing Company na dnešní plánuje představení svého nejnovějšího typu letadla s označením Boeing 787 Dreamliner. Celá událost bude pojata jako velký ceremoniál. Do místa dění se dostaví stovky hostů, příhlížit budou také mnozí zaměstnanci společnosti. Televizní či internetový přenos by mělo sledovat až 100 miliónů lidí. Evropané mohou roll-out sledovat pomocí satelitní televize na kanálech Eutelsat a Eutelsat Atlantic Bird. Druhou možností, jak celou událost sledovat, je internet. Přenos bude k dispozici na stránkách www.boeing.com a www.newairplane.com. Televizní přenos poběží v devíti jazycích v 45 státech.

Z prodejního hlediska se u tohoto typu již sny vyplnily. 677 pevných objednávek je pro amerického výrobce ohromný úspěch a zároveň ještě větší závazek vůči aeroliniím, které mnohdy výrazně na tento typ letounu spoléhají. Podobné komplikace, které postihly program evropského letadla Airbus 380 by pro Boeing Company znamenaly fatální důsledky. Navíc i teď přicházejí stále nové a nové objednávky, navzdory tomu, že výrobní linka je kompletně vyprodána téměř do poloviny druhé dekády.

Naposledy se do programu zapojily evropské aerolinie Air Berlin. Ty objednaly 25 letadel, na dalších 15 si zajistily opce a na dalších 10 disponují kupními právy. První letoun dostanou v roce 2013, poslední pak v roce 2017. Air Berlin dokonce jako jedny z prvních aerolinií zveřejnily jejich plánovanou konfiguraci. Letadla Boeing 787-8 budou určena pro přepravu 30 cestujících v obchodní a 242 v ekonomické třídě.

Air Berlin tak nepřímo potvrdily fakt, že Dreamliner má mezi aeroliniemi velmi široké použití. Letoun bude létat jak u klasických tak nízkonákladových nebo charterových aerolinií. To byl ostatně záměr výrobce již od počátku. Air Berlin patří k nejagresivnějším aeroliniím v Evropě. V rámci Německa pohltily kromě Lufthansa Group všechny vážné konkurenty, a již nyní jsou třetí největší nízkonákladovou aerolinií v Evropě.

Na obzoru se navíc rýsuje v pořadí již druhá objednávka letadel Dreamliner od australské Qantas Group. Ta se tak velmi brzo stane celosvětově největším zákazníkem tohoto typu. Ke svým 45 letadlům Boeing 787-8 aerolinie přidají 20 větších strojů Boeing 787-9. Jelikož kontrakt zatím nebyl finalizován nejsou známy podrobnosti. Nicméně velká část těchto letadel skončí u nízkonákladové odnože JetStar. Hlavní představitelé Qantas Group budou dnes osobně přihlížet plánovanému roll-outu v Seattlu.

Štítky