Boeing představil veřejnosti Boeing 787 Dreamliner

10.07.2007 - Nová letadlaAmerický výrobce Boeing představil v neděli odpoledne poprvé veřejnosti zbrusu nový dálkový letoun Boeing 787 Dreamliner. Slavnostní show roll-outu nového typu začala v Seattle v 15:30 místního času, u nás v tu dobu bylo půl hodiny po nedělní půlnoci. Na slavnostní událost se do hangáru firmy v Seattlu sešlo okolo 15-ti tisíc lidí, od vedení firmy přes zástupce dodavatelů, aerolinií, novinářů z celého světa až po řadové pracovníky Boeingu. Událost sledovalo prostřednictvím satelitního přenosu dalších 30 tisíc lidí v spolupracujících firmách v Japonsku, Itálii a USA. Další miliony diváků pak mohly hodinový ceremoniál sledovat u televizních obrazovek či prostřednictvím internetového přenosu.

Na slavnostním ceremoniálu, kterým provázel novinář Tom Brokaw známý z televize NBC, postupně promluvili prezident Boeingu James McNerney, zástupci dodavatelských firem z Japonska a Itálie, španělská designerka Patricia Urquiolová a prezident Boeing Commercial Airplanes Scott Carson. Ze záznamu promluvil Mineo Yamamoto, prezident All Nippon Airways, které jako první společnost stroje 787 objednaly. Krátké video představilo kormidla všech leteckých společností, které se rozhodly zařadit 787 do své flotily. Objevilo se i kormidlo Travel Service, která jako jediná česká aerolinie prozatím 787 objednala. Jako poslední dostal slovo Mike Bair, viceprezident Boeing Commercial Airplanes a šéf programu 787. Ten na pódium pozval letušky zastupující jednotlivé letecké společnosti, na jejichž linkách se 787 objeví. Po dalším krátkém videu představující provoz 787 na letišti v barvách různých aerolinií se pomalu otevřela vrata haly ven. V pronikajícím světle za bouřlivého potlesku přiroloval první "Dreamliner". Boeing tak po 13 letech představil zcela nový typ dopravního letadla.

Roll-out Boeingu 787 Dreamliner Letušky leteckých společností, které Boeing 787 objednaly, a Mike Bair, viceprezident Boeing Commercial Airplanes a šéf programu 787
(Foto: Boeing Co.)

Roll-out Boeingu 787 Dreamliner Vrata haly se pomalu otevřely, první Boeing 787 je tady (Foto: Boeing Co.)

Roll-out Boeingu 787 Dreamliner Účastníci ceremoniálu si mohli nový letoun na ploše prohlédnout
(Foto: Boeing Co.)

Štítky