Boeing představil kokpit svého nového modelu 787

04.09.2005 - Nová letadlaBoeing uvolnil první grafiku pilotní kabiny typu Boeing 787, která vypadá značně futuristicky. Podle výrobce bude kokpit vybaven celou řadou nových prvků, ale zároveň bude zachována značná podobnost s kokpitem typu Boeing 777. Tím by mělo dojít ke zjednodušení procesu přechodu mezi těmito typy. Podobnost kokpitů umožní pilotům přechod na druhý typ po pětidenním tréninku, a aeroliniím tak ušetří značné finanční prostředky.

Boeing 787 - pilotní kabina
(Foto: Boeing Co.)

Pilotní kabina Boeingu 787 bude vybavena dvojnásobně většími LCD displeji, než jaké jsou používány u letadel Boeing 777. Novými prvky jsou také zdvojený HUD – head up display a zdvojený elektronický flight bag. První systém umožňuje pilotům sledovat údaje o letu a dívat se ven z letadla současně. Druhý systém představuje sadu nástrojů jako jsou mapy nebo tabulky v elektronické podobě. Těmito prvky sice již Boeing na požádání vybavuje současné typy, ale až u řady 787 půjde o standardní vybavení.

Premiéru budou mít pohyblivé mapy letišť, které by měly zvýšit bezpečnost letadla na pojezdových drahách. K dispozici bude také vertikální profil terénu, které bude letadlo přelétávat nejen při přiblížení na přistání. Nedílnou součástí novinek je i unikátní design kokpitu, jež má navodit lepší atmosféru.

Boeing 787 - pilotní kabina
(Foto: Boeing Co.)

Štítky