Dodávky letounů B787 prvním zákazníkům zpožděny

12.10.2007 - Nová letadlaBoeing Co. byla 10. října donucena oznámit zpoždění prvních dodávek letadel Boeing 787. První letoun, který měl být dodán japonským All Nippon Airways (ANA) v květnu 2008, si tyto aerolinie nepřevezmou dříve než v listopadu nebo prosinci příštího roku. Důvodem zpoždění jsou problémy s kompletací prvního stroje vinou pozdních dodávek od dodavatelů jednotlivých částí a potíží s programováním letového softwaru. První let tohoto letadla byl nyní posunut až na konec prvního čtvrtletí příštího roku. Prezident divize komerčních letadel Scott Carson k tomu uvedl: "Hluboce litujeme důsledků, které má toto zpoždění na naše zákazníky, a budeme s nimi pracovat na minimalizaci jakéhokoliv narušení jejich plánů."

Zpoždění dodávek by se nemělo týkat všech aerolinií, které tento letoun objednaly, neboť Boeing chce postupem času dohnat původně naplánovaný harmonogram. Například Qantas Group, které zatím pevně objednaly 65 těchto letadel, ve své tiskové zprávě uvedly, že dodání jejich prvního letounu by nemělo být zpožděno o celých šest měsíců. Navíc všech 15 letadel, které jsou v rámci skupiny určeny pro dceřinou společnost JetStar, by mělo být dodáno podle původního plánu do konce roku 2009.

Northwest Airlines uvedly, že jsou tímto vývojem zklamáni, ale jsou schopné se přizpůsobit. Důležité je ale podle slov viceprezidenta pro korporátní komunikaci Tammyho Lee, aby Boeing dokázal letadla dodat v rámci nového plánu. Japonské ANA se k tomuto problému vyjádřily velmi neurčitě. Společnost bude podle svého tiskového mluvčího hledat cesty, jak minimalizovat jakýkoliv dopad tohoto zpoždění. Nový harmonogram dodávek by měly aerolinie dostat během několika týdnů.

Boeing Company ani největší zákazníci neočekávají vinou zpoždění programu velké finanční ztráty. Proto prozatím nehodlají měnit svá finanční očekávání pro rok 2008. I přesto však čeká americkou firmu řada jednání o kompenzacích, jako tomu bylo i v případě evropské společnosti Airbus SAS a letounu Airbus 380. Finanční instituce přitom varovaly, že současná situace může mít negativní dopad hlavně na dodavatelské firmy, které nestihly dohodnuté části letounu dodat včas.

Štítky