Boeing 787 Dreamliner odstartoval k prvnímu letu

15.12.2009 - Nová letadlaDlouho očekávaná chvíle nastala. Boeing 787 Dreamliner odstartoval dnes v 10:27 místního času (19:27 našeho) z továrního letiště Paine Field ke svému prvnímu letu. Historickou událost sledovaly tisíce příhlížejících přímo na místě, další pak prostřednictvím televize nebo online přenosu, který přichystal Boeing na své webové stránce. První let se uskutečnil po pěti odkladech se zpožděním dva a půl roku oproti původnímu plánu.

Několik hodin před startem přitom nebylo jisté, zda-li nedojde k odkladu kvůli špatnému počasí. Letoun pilotují na první cestě zkušební piloti Mike Carriker a Randy Neville. Během prvního letu, který povede nad státem Washington a krátce i nad oceánem, budou poprvé reálně prověřeny některé letové vlastnosti nového typu. Přístát má letoun po pěti a půl hodinách letu na letišti Boeing Field v Seattlu.

Po absolvování prvního letu čeká Dreamliner rozsáhlé a intenzivní testování, do kterého se zapojí až šest letadel. Zkušební program by měl být ukončen ve třetím čtvrtletí příštího roku, tak aby první 787 mohl být předán společnosti ANA - All Nippon Airways.

Štítky