Riziko letní stávky pilotů Lufthansy roste

21.06.2023 06:00 - EvropaKoncem června vyprší loňská dohoda mezi Lufthansou a odborovým svazem pilotů Vereinigung Cockpit (VC) o mzdovém smíru. Bez nové smlouvy o odměňování a rámcové kolektivní smlouvy tak v letních měsících hrozí opakování stávek z loňského léta. Tomuto scénáři se chce vedení Lufthansy vyhnout, a tak 12. června nabídlo pilotům navýšení platů v průměru o 18,5 % a větší jistoty v plánování a rozpisech služeb.

Jenže odbory Vereinigung Cockpit tuto nabídku kritizují a považují za naprosto nedostatečnou. Hlavním sporem jsou rozdílné představy o délce platnosti nové kolektivní smlouvy. Zatímco Lufthansa svoji nabídku podmínila 30měsíční platností, odbory by rády viděly novou kolektivní smlouvu platnou jen na dvanáct měsíců. Argumentují, že mzdové navýšení tak přepočteno na celé období 30 měsíců činí jen 8,5 % ročně. Dále se obě strany rozcházejí v definování mzdové struktury. Odbory by rády viděly výraznější navýšení platů pro první důstojníky s mnohaletou praxí. Odbory argumentují, že nyní může povýšení na kapitána u Lufthansy trvat sedmnáct i více let.

Další jednání mezi společností Lufthansa a mzdovou komisí skupiny jsou naplánována na tento a příští týden. Doufejme, že se podaří oběma stranám nalézt dohodu a vyhnout se přenesení problému ve formě stávek na cestující, jak tomu bohužel bylo v létě loňského roku.

Boeing 747-430 společnosti Lufthansa s registrací D-ABVY přistává po letu z Toronta na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, květen 2023 (foto: MarcelX42/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Témata