Řecký SKY Express objednal letouny ATR 72-600

12.07.2021 - EvropaFrancouzsko-italský výrobce letadel ATR dnes oznámil, že letecká společnost SKY express objednala šest letadel ATR 72-600. První objednaný letoun byl dodán již 30. června. Zbylých pět strojů má být dodáno řeckému dopravci do konce letošního roku. Objednávka znamená investici zhruba 200 milionů eur do modernizace flotily.

Výkonný ředitel ATR Stefan Bartoli (vlevo) a šéf skupiny IOGR Ioannis Grylos po podpisu kontraktu na letouny ATR 72-600 (foto: ATR)

„Rozšiřujeme a modernizujeme naši flotilu, zvyšujeme počet destinací a dále rozvíjíme náš provoz. Akvizice šesti nových moderních letadel ATR 72-600 je dalším mezníkem v rozvoji SKY express. V dnešní době je důležitější než kdykoli předtím, abychom byli schopni nabídnout našim cestujícím efektivní a flexibilní řešení s nejlepšími možnými standardy pohodlí a bezpečnosti,“ uvedl Ioannis Grylos, šéf skupiny IOGR, pod kterou SKY express spadá.

Podle výkonného ředitele společnosti ATR Stefana Bartoliho využije SKY express nové letouny k modernizaci své flotily regionálních letadel. Řecký dopravce měl dosud ve své flotile pět ATR 42-500 a pět ATR 72-500. Letouny ATR jsou ideální pro nasazení na domácí linky, zejména na spoje na řecké ostrovy.

První dodaný letoun ATR 72-600 v barvách SKY Express (foto: ATR)

Leteckou společnost SKY express založilo v roce 2005 několik bývalých manažerů Olympic Airlines. V témže roce aerolinie zahájila pravidelné vnitrostátní lety z Heraklionu se dvěma letadly BAe Jetstream 31. Dlouhou dobu se společnost zaměřovala na vnitrostátní lety a postupně vybudovala síť linek do 34 destinací po celém Řecku, které obsluhuje vrtulovými letouny ATR 42/72.

Vloni v říjnu SKY express v rámci plánů na mezinárodní expanzi objednaly čtyři nové Airbusy A320neo a další dva letouny stejného typu si dlouhodobě pronajala. První letoun A320neo byl dodán v listopadu a společnost s ním v prosinci začala létat na linkách z Atén do Soluně a Heraklionu.

Letos v únoru otevřely SKY express první zahraniční linku, a to z Atén do kyperské Larnaky. V březnu začala aerolinie létat do Bruselu, v dubnu do Paříže, v květnu do Hamburku a Dortmundu. Od tohoto měsíce provozují SKY express také linky do Říma a Amsterdamu a začátkem srpna pak mají být zahájeny lety na londýnské letiště Heathrow.

Témata