První Dreamliner Lufthansy ponese jméno Berlín

20.10.2021 - EvropaLufthansa počítá s tím, že v příštím roce převezme prvních pět letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Společnost dnes oznámila, že první dodaný letoun bude po svém příletu pokřtěn jménem Berlín. Letoun ponese registraci D-ABPA a poprvé do komerčního provozu bude nasazen na dálkovou linku z Frankfurtu do Toronta.

Vizualizace Boeingu 787-9 v barvách Lufthansy (foto: Lufthansa)

Od nového typu ve své flotile si Lufthansa slibuje nižší spotřebu paliva a také nižší emise CO2. Průměrná spotřeba těchto letadel je pouze 2,5 litru kerosinu na jednoho cestujícího a 100 uletěných kilometrů. V porovnání s předchozí generací letadel, které Lufthansa využívala, je to až 30 procent méně.

Lufthansa objednala v roce 2019 celkem dvacet letadel Boeing 787-9. Dalších pět letadel tohoto typu společnost přiobjednala letos na jaře. Původní harmonogram předpokládal, že první objednaný letoun bude dodán v letošním roce.

Lufthansa - Boeing 787-9 Dreamliner (foto: Lufthansa)

Německý dopravce tak pokračuje v tradici pojmenovávat svá letadla po německých městech. Poprvé obdržel jméno Berlín v roce 1960 letoun Boeing 707 registrace D-ABOC. Letoun pokřtil tehdejší starosta Západního Berlína a pozdější německý kancléř Willy Brandt. Vzhledem k tomu, že Lufthansa během rozdělení Německa nemohla létat do Berlína, musel se křest odehrát ve Frankfurtu nad Mohanem. Později obdržel jméno po německém hlavním městě také Airbus A380 registrace D-AIMI.

Tehdejší starosta Západního Berlína Willy Brandt křtí Boeing 707 Lufthansy jménem Berlín (foto: Lufthansa)

Historický vztah k městu Berlín má i samotná Lufthansa. V roce 1926 byla v německém hlavním městě založena Deutsche Luft Hansa, která se v meziválečném období vyšvihla mezi přední světové letecké společnosti. Po 2. světové válce byla tato společnost spojenci zlikvidována. V roce 1953 byla ve Spolkové republice Německo založena nová společnost Deutsche Lufthansa. Kvůli tehdejším omezením vyplývajícím ze spojeneckých dohod mohla Lufthansa začít létat do Berlína až po znovusjednocení Německa. První let společnosti do Berlína se uskutečnil 3. října 1990.

Témata