Prvné low-cost v arabské zemi

07.01.2003 - Asie & AustrálieGulf Air, národní letecká společnost Bahrajnu, Ománu a Spojených Arabských Emirátů v pondělí 6. ledna oznámil plán na zřízení vlastní nízkonákladové letecké společnosti, první společnosti tohoto typu na Blízkém Východě. Nová společnost vznikne v červnu a má být orientována hlavně na cizince pracující ve Spojených Arabských Emirátů. Společnost chce zahájit lety s devíti Boeingy 767-300ER v konfiguraci všech sedadel v ekonomické třídě. Základnou nové společnosti se má stát letiště v Abu Dhabí ve Spojených Arabských Emirátech. "Nová společnost bude létat jako součást skupiny Gulf Airu pod novou značkou" uvedl James Hogan, prezident a výkonný ředitel společnosti Gulf Air. Segment zahraničních pracovníků je v bohatých zemích arabského subkontinentu významnou skupinou cestujících místních leteckých společností. Nejvíce pracovníků přichází z Pakistánu, Indie (na tu se má nová aerolinie zaměřit), ale i poměrně vzdálených Filipín. Někteří jako například egypťané cestující za prací příliš leteckou dopravu nevyužívali a spoléhali zejména na dálkové autobusy. Bude jistě zajímavé sledovat, zda novému přepravci se podaří získat alespoň část těchto cestujících.

Využití Boeingu 767 pro nízkonákladovou dopravu je méně obvyklé, spíše se používají menší letouny zejména stroje řady Boeing 737.

Gulf Air vznikl v roce 1950 jako nadnárodní letecká společnost založená několika státy oblasti Perského zálivu - Bahrajnem, emirátem Abu Dhabi (dnes součást Spojených Arabských Emirátů), Kataru a Ománu. Ze společnosti nedávno vystoupil Katar, který před časem založil dnes úspěšnou společnost Qatar Airways. Na přelomu tisíciletí se Gulf Air dostal do finančních potíží, minulý měsíc proto vedení společnosti přijalo tříletý ozdravující plán, který počítá s investicí 238 mil. USD od zakládajících států letecké společnosti.

Štítky