Gulf Air převezme první Boeing 787, nese nové barvy

22.04.2018 - Asie & AustrálieLetecká společnost Gulf Air převezme v pátek 27. dubna svůj první Boeing 787. Dodávka nového typu letadla odstartuje novou etapu bahrajnského dopravce. Ta počítá podle nedávno přijaté pětileté strategie s úplnou obnovou flotily, rozvojem sítě linek, zaváděním inovací a větším zaměřením na potřeby cestujících.


První Boeing 787 společnosti Gulf Air se představil během Velké ceny Bahrajnu 2018 (foto: Gulf Air)

Symbolicky první Dreamliner také nese nové livery, které bylo představeno před dvěma týdny. Přestože letoun nebyl ještě oficiálně dodán, představil se v letové ukázce v rámci Velké ceny Bahrajnu ve Formuli 1. Letoun v nových barvách Gulf Air kvůli tomu přeletěl z továrního letiště Paine Field na letiště Sakhir Air Base, kde si jej mohli prohlédnout pozvaní hosté. Po závodech Formule 1 se pak Boeing 787-9 vrátil zpět do USA.

Pro dosavadní livery Gulf Air byla typická zlatá barva pro přední část trupu v kombinaci s tmavomodrým lemováním a s oběma barvami na motorech. Nové livery přináší bílé zbarvení trupu letadla s výrazným černým nápisem Gulf Air, který je dobře čitelný i z dálky. Zlatá barva zůstala na motorech a dále je v ní vyveden letící sokol na směrovce. Toto tradiční logo společnosti bylo změněno, sokol je nyní zachycen v jiné pozici.


Nové livery Gulf Air na Boeingu 787 (foto: Gulf Air)

Boeingy 787-9 budou u Gulf Air létat v konfiguraci pro 282 cestujících rozdělených do dvou tříd, které mají novou podobu. Byznys třída Falcon Gold Class je vybavena 26 lie-flat sedadly, která dodala společnost B/E Aerospace. Nová business class má být podle šéfa Gulf Air Krešimira Kučka nejlepší ve své třídě. V ekonomické třídě je 256 sedadel uspořádaných 3-3-3 vybavených zábavním systémem. Nový Boeing 787-9 bude nasazen poprvé 15. června 2018 na pravidelnou linku z Bahrajnu do Londýna.


Pro porovnání dosavadní livery na vizualizaci Boeingu 787 z roku 2016 (foto: Boeing Co.)

Jak bylo zmíněno, dodávkou prvního Dreamlineru startuje celková obměna flotily Gulf Air. Do konce letošního roku bude společnost provozovat celkem pět letounů 787, další dva budou dodány v příštím roce a tři v roce 2020. Dalších šest letadel má být dodáno v letech 2023-24. Nyní užívané Airbusy A330-200 budou postupně nahrazeny Boeingy 787 a další letouny poslouží k plánované expanzi.

V letošním roce obohatí flotilu společnosti také první Airbus A320neo. Gulf Air jimi postupně nahradí nynější generaci letadel A320. V roce 2020 pak má být zahájena dodávka letadel Airbus A321neo, kterých společnost objednala celkem 17 kusů. Pětiletá strategie se nezmiňuje o dodávce letounů Bombardier CS100. Gulf Air objednal v roce 2011 deset letadel CS100 a na dalších šest učinil opci.

Rozšiřování flotily má odpovídat expanze sítě linek, se kterou počítá přijatá strategie. V letošním roce oznámil Gulf Air, že rozšíří svou nabídku o osm nových destinací, a to o Bangalore (od 1. května), Alexandrii (od 10. června), Casablancu (od 11. června), Baku (od 12. června), Abha (od 15. června), Tabuk (od 12. června), Calicut (od 15. června) a Sharm El Sheikh (od 16. června).

Strategie rovněž počítá s navyšováním počtu letů na důležitých linkách s cílem posílit roli letiště Bahrajn International jako hubu. Letošní letní letový řád počítá s přidáním až 200 letů týdně. Zlatým hřebem rozvoje linek má být pak zahájení dálkových letů do USA plánované na rok 2020.

Témata