Pardubické letiště vloni odbavilo o 30 % cestujících méně

09.01.2020 - Česká republikaLetiště v Pardubicích v loňském roce odbavilo celkem 102 045 cestujících. Oznámil to včera provozovatel letiště, společnost East Bohemian Airport. V porovnáním s rokem 2018, kdy letištěm prošlo více než 147 tisíc cestujících, se jedná o pokles o 30 %. Firma v tiskové zprávě bez větších podrobností uvedla, že lehce vzrostla nákladní přeprava.

Terminál pro cestující pardubického letiště (foto: MafioSSi7/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Hlavním důvodem výrazného poklesu počtu cestujících je zrušení pravidelné linky společnosti Ryanair na londýnské letiště Stansted. Irský dopravce nejdříve oznámil v dubnu loňského roku, že provoz přeruší od začáku července do konce října. K obnovení letů na lince do Londýna však nedošlo ani v zimním období 2019/20. Dalším důvodem byla podle letiště ztráta charterových letů Smartwings. Společnost vloni v dubnu kvůli nedostatku letadel zrušila v letní sezóně všechny své lety z Pardubic. Původně Smartwings plánoval lety do Antalye, Burgasu, Heraklionu a na Rhodos.

Na druhou stranu do Pardubic začala pravidelně létat ukrajinská nízkonákladová společnost SkyUp Airlines, když od 22. října 2019 otevřela novou linku mezi Pardubicemi a Kyjevem. Ta je provozována třikrát týdně letounem Boeing 737-800. „Jsme rádi, že se podařilo otevřít nové přímé spojení s evropskou metropolí a otevřít tak dál cestujícím brány do celého světa,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová v tiskové zprávě.

Nadstandartní prostor dostal v tiskové zprávě společnosti East Bohemian Airport poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník zvolený za Pardubický kraj. Poslanec, který je místopředsedou Hospodářského výboru PS PČR uvedl: „Často slýchávám názor, že naše letiště nemůže efektivně fungovat ve stínu toho pražského. Inicioval jsem proto osobní setkání s jeho vedením. Byl jsem potěšen, když kolegové potvrdili má slova. Náš vzájemný vztah není konkurenčním, ale naopak partnerským. Letecká doprava dlouhodobě roste a Letiště Václava Havla už nyní není schopné uspokojit veškerou poptávku a část letů ve špičce musí odmítat. Jsem přesvědčený, že některé z těchto letů by mohly směřovat do Pardubic. Pokud se nám to podaří, jsme schopni do roku 2024 zajistit provoz letiště bez dotací.“

Témata