Pardubické letiště odbavilo v prvním pololetí necelých 25 tisíc cestujících

03.08.2022 - Česká republikaMezinárodní letiště v Pardubicích odbavilo za prvních šest měsíců letošního roku 24 604 cestujících. Vyplývá to ze statistik zvěřejněných evropskou organizací letišť Airport Council International Europe (ACI Europe). V meziročním porovnání se jedná o růst o 26,4 %. V porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy srovnatelným obdobím před vypuknutí pandemie Covid-19, činí pokles 53 %. V roce 2019 pardubické letiště odbavilo za prvních šest měsíců 52 314 cestujících.

Ve druhém čtvrtletí prošlo letištěm 14 784 cestujících, meziročně o 9,3 % více. Letiště zaznamenalo 119 pohybů (-10,8 %). V červnu pak pardubické letiště odbavilo 9 961 cestujících, což byl meziroční nárůst o 40,2 %. V porovnání s červnem 2019 se jednalo o pokles jen 9,1 %. Za červnový dobrý výsledek letiště vděčí letním charterovým letům do oblasti Středozemního moře.

Terminál pro cestující a odbavovací plocha pardubického letiště z ptačí perspektivy (foto: Letiště Pardubice)

Statistiky letiště významně ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu. Kvůli konfliktu musely být pozastaveny pravidelné linky Wizz Air spojují Pardubice s Kyjevem a Lvovem. Plánované nové linky Wizz Air do Charkova a Oděsy nebyly otevřeny. Pardubické letiště tak má v současnosti jedinou pravidelnou linku, a to spoj nízkonákladové aerolinie Ryanair do španělského Alicante.

Během letních měsíců létají z Pardubic chartery do Turecka (Antalya), Egypta (Hurghada, Marsa Alam), Tuniska (Monastir), Bulharska (Burgas), a Řecka (Heraklion, Rhodos) provozované společností Smartwings. Do Pardubic létá charterové lety z Burgasu také společnost Bulgaria Air.

Témata