Letiště Pardubice hlásí 147 tisíc cestujících za loňský rok

08.01.2019 - Česká republikaSpolečnost East Bohemia Airport provozující civilní část letiště v Pardubicích zveřejnila statistiku za loňský rok. Letiště odbavilo více než 147 tisíc cestujících, což bylo o 67 % více než v roce 2017. Počet cestujících za loňský rok tak předčil očekávání managementu letiště, které předpokládalo okolo 130 tisíc cestujících. Výsledek ještě výrazně snížila dvouměsíční uzavírka letiště v Pardubicích. Ta probíhala od 1. října do 30. listopadu 2018 kvůli komplexní opravě vzletové a přistávací dráhy ze strany Armády ČR.

Terminál Jana Kašpara na letišti v Pardubicích (foto: Letiště Pardubice)

Jedná se o třetí nejlepší výsledek pardubického letiště v jeho dosavadní historii. Lépe si letiště vedlo jen v letech 2013 a 2014, kdy odbavilo 184 tisíc respektive 150 tisíc cestujících. K tehdejšímu vrcholu přispěly zejména pravidelné a charterové lety z Ruska.

Dnes je růst letiště tažen zejména pravidelnými lety irské nízkonákladové společnosti Ryanair, které se podíly 40 % na počtu odbavených cestujících. Letiště má od září pravidelnou linku na londýnské letiště Stansted. Koncem března 2018 pak Ryanair otevřel druhou svou linku spojující Pardubice se španělským Alicante. „Alicante se velice osvědčilo, průměrná obsazenost letů byla téměř 95 procent. Londýnská linka je obsazena o trochu méně,“ uvedla Hana Šmejkalová, ředitelka pardubického letiště.

Dalších 30 % cestujících tvořili klienti ruských dopravců a 30% podíl měly lety charterových dopravců do prázdninových destinací. Zde se jednalo o chartery do Bulharska, Černé Hory, Řecka a Turecka, které byly zajištěny společnostmi Travel Service a Bulgaria Air.

Témata