Novinky Virgin Atlantic Airways

26.07.2005 - EvropaSituace Virgin Atlantic Airways nevypadala po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu nijak růžově. Společnost se v té době musela potýkat s důsledky těchto událostí více než jiné evropské aerolinie, neboť stále relativně vysoké procento tržeb společnost generuje právě na letech do USA. O čtyři roky později vypadá ale situace naprosto obráceně, společnost dokázala relativně rychle stabilizovat svoji finanční situaci a je nyní připravena k opětovnému růstu. Během 12-měsíčního období, které skončilo 28. února Virgin Atlantic vykázaly zisk 68 miliónů liber při obratu 1,63 miliardy liber.

Největšími problémy, které Virgin Atlantic trápí je přetrvávající převis nabídky nad poptávkou na transatlantických letech, vysoké ceny paliva a velmi pomalé oživení světové ekonomiky. I přesto dokázala společnost kromě růstu zisku vykázat i růst počtu cestujících. Ve finančním roce končícím 28. února 2005 společnost přepravila 4,4 miliónu cestujících, což znamená o milion více než v roce předcházejícím. Flotila se v tomto období rozrostla o tři nová letadla Airbus 340-600. Letecký park tak nyní čítá 32 letadel s průměrným věkem pět a půl roku.

Nová letadla zajistily potřebný růst kapacity, neboť letos aerolinie zahájily lety do několika nových destinací. Od 27. března společnost nově létá třikrát týdně do Bombaje a to s letadly Airbus 340-600. Navýšen byl také počet letů do Díllí (ze tří na sedm týdně), které je obsluhováno letadly Airbus 340-300 a kam aerolinky létají od června 2000. Vzhledem k úspěšnému uzavření dalšího kola jednání mezi britskou a indickou vládou o letecké dopravě mezi oběma zeměmi, budou britské a indické aerolinie již od podzimu mezi oběma státy provozovat ještě více letů než nyní. Je tedy možné, že ještě tento rok bude počet letů do Bombaje také navýšen na sedm týdně. Vyloučeno není ani zahájení letů do třetí indické destinace.

Virgin Atlantic Airways - Airbus A340-600
Virgin Atlantic Airways v současnosti provozují 10 letadel Airbus A340-600. (Foto: Virgin Atlantic Airways)

Kromě Bombaje nalétávané z Heathrow se síť linek rozrostla o další dvě destinace v Karibiku, které jsou od června obsluhovány z letiště Gatwick. Těmito novými destinacemi jsou Havana a Nassau na Bahamách. Již na příští rok je ale plánováno otevření další destinace v této oblasti, Montego Bay na Jamajce, které se stane již osmou destinací Virgin Atlantic v Karibiku. Za svůj úspěch na karibských linkách vděčí aerolinie z velké části své sesterské společnosti, cestovní kanceláři Virgin Holidays. Montego Bay bude obsluhováno dvakrát týdně letadly Boeing 747-400 v konfiguraci tří cestovních tříd.

Kromě Montego Bay pak na rok 2006 společnost plánuje zavedení linky Londýn/Heathrow – Dubaj, kterou chce provozovat od letního letového řádu zprvu čtyřikrát, od 1. července 2006 denně letadly Airbus 340-600. Dubaj bude vůbec první destinací společnosti na Blízkém Východě. Virgin Atlantic zde vidí velký prostor pro spolupráci s Virgin Holidays, které v loňském roce zaznamenaly 70 % nárůst zájmu o tuto destinaci.

Virgin Atlantic Airways se také věnují zlepšování pozemních služeb, s provozovatelem hlavních britských letišť, společností BAA, uzavřely memorandum o rekonstrukci a rozšíření prostorů v terminálu tři na londýnském letišti Heathrow vyhrazených pro potřeby aerolinie, ke kterému by mělo dojít v letech 2007 – 2012 a jež by měla umožnit růst počtu cestujících odbavených společností na Heathrow ze 3 na 5,5 miliónu pasažérů. První fáze by měla být dokončena ještě před dodáním letadel Airbus 380-800. Cílem je celkově zlepšit pozemní služby a hlavně maximálně zkrátit čas od příchodu na letiště k nástupu do letadla. Podle Virgin Atlantic nebudou muset cestující ujít od odbavení k východu k letadlu více než 200 metrů.

Zdá se tedy, že společnost má před sebou jedno z lepších období své zatím ne příliš dlouhé existence. To je podtrhnuto oslavami 21. narozenin, které Virgin Atlantic oslavily 22. června. V rámci oslav byl mimo jiné představen speciální nátěr na letounu Boeing 747-400 G-VFAB. Ten na svém trupu nyní nosí malbu tzv. Flying Lady, která Virgin Atlantic provází od jejich prvního letu, jež se uskutečnil v roce 1984. "Létající dáma" ve své ruce drží sklenku šampaňského, která má signalizovat úspěchy Virgin Atlantic Airways.

Štítky