Virgin Atlantic se stal členem aliance SkyTeam

05.03.2023 - EvropaBritská letecká společnost Virgin Atlantic Airways se stala ve čtvrtek 2. března oficiálně plným členem globální letecké aliance SkyTeam. Stalo se tak po slavnostním podpisu přístupových dokumentů v Londýně. Virgin Atlantic se tak stal první a zatím jedinou britskou společností, která je členem aliance SkyTeam.

Společnost Virgin Atlantic kontrolují dva velcí akcionáři. 51 % akcií drží Virgin Group, skupina vlastněna jejím zakladatelem Sirem Richardem Bransonem. Zbylých 49 % akcií od roku 2012 vlastní americké aerolinie Delta Air Lines. Richard Branson se pokusil prodat v roce 2017 skupině Air France-KLM 31 % akcií, ale nakonec se tento prodej neuskutečnil. Vztahy s Delta Air Lines a Air France-KLM vedly k tomu, že Virgin Atlantic s těmito společnostmi vytvořil společný podnik při provozu transatlantických linek. Vstup britské aerolinie do aliance je tak logickým krokem.

Pro SkyTeam znamená vstup Virgin Atlantic rozšíření nabídky aliance z londýnského letiště Heathrow a dále také z Manchesteru. Na letišti Heathrow odlétají lety Virgin Atlantic z Terminálu 3, odkud jsou odbavovány rovněž lety Delta Air Lines, Air France, KLM, MEA a China Eastern Airlines. Přestup mezi lety společností Skyteam by tak měl být na tomto letišti bezproblémový. Na Heatrow budou mít rovněž cestující se statusem SkyTeam Elite Plus nově přístup do salonku Clubhouse britského dopravce.

Virgin Atlantic Airways - Airbus A350-1000 (foto: Bruce Cowan/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Pasažéři Virgin Atlantic mohou zase od čtvrtka využívat výhod členství na jejich letech. Jedná se o možnost sbírat míle na letech členských dopravců, stejně jako uplatnit své míle za volné letenky. Vedle toho pasažéři s vyšším statusem mohou využít přednostního odbavení, vyšší limity pro zavazadla a také přístupu do více než 750 salonků aerolinií SkyTeamu po celém světě.

„Jsme rádi, že můžeme společnost Virgin Atlantic přivítat v alianci SkyTeam, čímž se naše již tak blízké vztahy dostanou na novou úroveň a nabídka pro zákazníky se zvýší o další linky do zajímavých destinací a přístup do atraktivních letištních salónků,“ uvedl Patrick Roux, výkonný ředitel SkyTeam.

Vedle dřívějších code-sharových dohod s Delta Air Lines uzavřely Virgin Atlantic nové dohody se společnostmi Aeroméxico a MEA-Middle East Airlines. Dohody o code-sharingu s dalšími členskými aeroliniemi mají následovat v průběhu letošního roku.

Virgin Atlantic Airways - Boeing 787-9 Dreamliner (foto: Nathan Coats/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Virgin Atlantic Airways se zaměřují výhradně na dálkové linky. Z Londýna-Heathrow, Manchesteru a Edinburghu létají do dvanácti destinací ve Spojených státech. Dále letouny společnosti obsluhují zejména dovolenkové cíle v Karibiku jako například Bahamské ostrovy, ostrovy Turks a Caicos, Jamajku, Antiguu, Barbados a další. Vedle toho Virgin Atlantic má pravidelné linky rovněž do Nigérie, Jihoafrické republiky, Izraele, Pákistánu, Indie, Číny a na Maledivy.

Flotila Virgin Atlantic Airways prošla v posledních letech výraznou modernizací a skládá se z deseti letadel Airbus A330-300, tří A330-900, devíti A350-1000 a sedmnácti Boeingů 787-9. Letouny A330-300 mají být postupně zcela nahrazeny novými A330neo.

Témata