Virgin Atlantic se připojí ke SkyTeamu začátkem března

12.02.2023 - EvropaPo loňském oznámení o vstupu Virgin Atlantic Airways do globální aliance SkyTeam bylo nyní oznámeno datum, kdy se britský dopravce k alianci připojí. Mělo by se tak stát již 2. března tedy za necelý měsíc. Virgin Atlantic budou historicky první leteckou společností z Velké Británie, která se stala členem této aliance.

V roce 2012 koupily Delta Air Lines od Singapore Airlines 49% podíl ve společnosti Virgin Atlantic. Celá transakce byla schválena regulačními orgány a dokončena o rok později. Zbylých 51 % akcií si ponechala Virgin Group kontrolována britským podnikatelem Richardem Bransonem. V roce 2017 se skupina Virgin Group pokusila prodat 31% podíl v aerolinii koncernu Air France-KLM. Nakonec se však tento prodej neuskutečnil a v roce 2019 Richard Branson potvrdil, že si Virgin Group ponechá 51% podíl.

Virgin Atlantic Airways - Airbus A330neo (foto: Virgin Atlantic Airways)

Uskutečněná transakce s Delta Air Lines i ta neuskutečněná s Air France-KLM naznačily, že Virgin Atlantic má blízko ke klíčovým společnostem aliance SkyTeam. Šlo především o vytvoření joint venture pro provozování transatlantických letů. Pro Deltu bylo zejména zajímavé postavení Virgin Atlantic na londýnském letišti Heathrow. Vloni v září pak britský dopravce oznámil, že se připojí k alianci SkyTeam.

Témata