Virgin Atlantic dostal pokutu za sdílení kódu Delty ve vzdušném prostoru Iráku

17.01.2023 - EvropaAmerické ministerstvo dopravy (DoT) dnes informovalo, že udělilo společnosti Virgin Atlantic Airways pokutu ve výši 1,05 milionu dolarů (23,3 milionu korun) za provozování letů s kódem Delta Air Lines ve vzdušném prostoru Iráku.

Na základě šetření americké ministerstvo zjistilo, že v období od 16. září 2020 do 16. září 2021 uskutečnily Virgin Atlantic značný počet letů s kódem DL, přičemž lety probíhaly i ve vzdušném prostoru Iráku. Jednalo se o lety mezi Velkou Británií a Indií.

Americký letecký úřad FAA však v březnu 2020 ve svém NOTAMu zakázaly svým dopravcům lety nad Irákem ve všech letových hladinách. Důvodem bylo rostoucí napětí v Iráku a obavy o bezpečnost letů nad touto arabskou zemí. Na základě tohoto nařízení se nesmí používat ani kódy amerických dopravců nad Irákem.

Společnost Virgin Atlantic je povinná uhradit částku 175 tisíc dolarů do 60 dnů, následovat pak mají další dvě splátky pokuty. Pokud britský dopravce po rozhodnutí o pokutě již neporuší americké nařízení, nebude muset polovinu pokuty (525 tisíc dolarů) uhradit. Virgin Atlantic ve svém vyjádření pro agenturu Reuters uvedly, že okamžitě poté, co byly informovány o porušení amerického nařízení, změnily trasu svých letů.

Virgin Atlantic Airways - Boeing 787 Dreamliner (foto: Eric Salard/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Témata