Nordica bude muset odepsat miliony eur

08.10.2019 - EvropaZkrachovalá slovinská letecká společnost Adria Airways dluží estonské aerolinii Nordica více než 7 milionů eur (zhruba 180 milionů korun) plus úroky. Nordica je tak jedním z největších věřitelů Adria Airways. Podle Erki Urveho, šéfa Nordica, je však malá naděje, že se v konkursním řízení Adria Airways podaří získat zpět významnější část dluhu.

Bombardier CRJ900 estonské společnosti Nordica (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Nordicu založila na podzim 2015 estonská vláda jako novou národní aerolinii. Dopravce zahájil provoz 8. listopadu 2015 bezprostředně po zastavení letů Estonian Air. V té době byla Nordica pouze virtuální leteckou společností, samotný provoz od prvního okamžiku zajišťovaly Adria Airways.

Nordica neměla ani vlastní rezervační systém a tak letenky prostřednictvím svých systémů prodávala rovněž slovinská společnost. Právě prodej letenek stál u vzniku závazku Adria Airways. Společnost měla utržené peníze zasílat estonské straně, nicméně postupně vznikl dluh 7,8 milionů eur.

V listopadu 2016 došlo k nečekanému ukončení spolupráce s Adria Airways. Nordica uzavřela strategické partnerství s polským LOTem, který později získal v estonském dopravci 49% podíl. Následně se začalo řešit vypořádání závazků s Adria Airways, dlužná částka se však dále zvýšila o smluvní pokuty. Nakonec se obě strany dohodly na převodu dluhu na půjčku se splatností šest let. Za loňský a část letošního roku splatily Adria Airways z této půjčky necelých 800 tisíc eur.

Témata