Estonská Nordica začala provozovat vnitrostátní lety ve Švédsku

04.08.2021 - EvropaMalá estonská letecká společnost Nordica se sídlem v Tallinu je státem vlastněná letecká společnost. Její celý oficiální název je Nordic Aviation Group AS. Společnost v nedávné době vyhrála příslib švédských dotací na provoz vnitrostátní linky Gällivare-Arvidjaur-Stockholm a začala ji od 1. srpna letadlem Bombardier CRJ 900 provozovat.

Městečko Gällivare leží 100km na sever od polárního kruhu. Má 8500 obyvatel. Společně s okolními sídly má místní "aglomerace" 15.000 lidí. Po Kiruně je druhou nejvýznamnější severní městskou lokalitou Švédska. Těží se tu železná ruda, v okolí je též lyžařské středisko Dundret. Oblast je značně odlehlá - cesta autem do hlavního města Stockholmu trvá 12-13 hodin. Město Arvidsjaur leží o něco jižněji, má 4500 obyvatel. V okolí sídlí průmyslové firmy, město též těží z turistického ruchu, Stockholm je však odtud stále vzdálen 10 hodin cesty autem. Proto je letecké spojení s hlavním městem pro obě komunity velmi důležité.

Letový řád Nordicy plánuje 5 letů týdně, v pondělí, středu, čtvrtek, pátek a neděli. Odlety ze Stockholmu jsou z letiště Arlanda plánovány na 17:45 (v neděli již 16:40), přílet na letiště v Arvidsjaur v 19:00. Zde je plánováno 20 minutové technické stání a přílet do Gällivare v 19:50. Zde má letadlo nocovat a letět druhý den nazpět v 06:15 do Arvidsjaur a odtud v 07:05 dále letět do Stockholmu. Přílet na letiště Arlanda má být v 08:15.

Všechny lety jsou v prodeji v rezervačním systému Nordicy. Podle tiskové zprávy společnosti, plánuje v budoucnu společnost podobné dotované trasy v Evropě vyhledávat a provozovat - přináší jí to finanční příjem nezávislý na aktuální poptávce po létání. Pro společnost Nordica se tak jedná o radikální změnu podnikatelské strategie, dosud totiž společnost létala jednotlivé charterové lety a lety pro jiné dopravce, zejména pro polský LOT a pro skandinávské SAS.

CRJ900 společnosti Nordica na letišti Stockholm-Alanda, červen 2017 (foto: Bene Riobó, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata