Společnost Nordica se propadla do ztráty

04.08.2023 08:30 - EvropaEstonská společnost Nordic Aviation Group AS zahájila proces přeměny letecké společnosti známé pod značkou Nordica. Byla najata poradenská firma Knighthood Global ve snaze vrátit estonskou státní leteckou společnost opět k ziskovosti. Knighthood Global má šest měsíců na to, aby společnosti Nordica pomohla revidovat veškeré operace a strukturu nákladů.

Finanční výsledky společnosti se totiž ve velmi krátké době výrazně propadly. Za první pololetí společnost vykázala ztrátu 7,2 miliónů euro. A to v době kdy konkurenční společnosti shodně hlásí neočekávané nárůsty ziskovosti. Jenže podle všeho Nordicu postihla kombinace vlastních ambicí příliš rychlé expanze, zpoždění dodávek letadel, stejně jako potíže s najímáním pilotů a rychle rostoucí náklady na všechny vstupy.

Bombardier CRJ900 společnosti Nordica na základně v Tallinu, březen 2016 (autor: Nordic Aviation Group AS, Wikimedia Commons, CC-BY-4.0)

Dosavadní generální ředitel společnosti, Jan Palmér také v důsledku špatných výsledků společnosti rezignoval. Na jeho místo dočasně nastoupil Remco Althuis, který dříve působil jako manažer ve společnostech KLM, Etihad a Air Seychelles.

"Představenstvo očekává, že tým pro restrukturalizaci, předloží do konce září v průběžné zprávě podrobné návrhy, jak rychle dosáhnout ziskovosti", uvedl předseda dozorčí rady David O'Brock. "Hmatatelné výsledky, včetně trvale kladného cash flow, očekává představenstvo již v následujících měsících.".

Společnost Nordica provozuje flotilu 6 letadel, z níž 3 letadla Airbus A320neo pronajímá společnosti Marabu Airlines, jeden Airbus A320 společnosti Cyprus Airways. Součástí letky Nordicy jsou také 2 letadla Bombardier CRJ900. Dceřiná Xfly provozuje flotilu 17 letadel, která létají v režimu pronájmu i s posádkami pro společnost SAS. Jedná se o 9 letadel Bombardier CRJ900 a 8 letadel ATR 72-600. Nordica též provozují vnitrostátní lety ve Švédsku. Létá nejprve ze Stockholmu do severského města Arvidsjaur a po mezipřistání zde letadlo pokračuje dále na sever do města Gällivare a zpět.

Témata