Estonská Nordica dementuje hrozbu insolvence

23.08.2023 17:21 - EvropaMluvčí letecké skupiny Nordic Aviation Group, která zastřešuje letecké společnosti Nordica a Regional Jet OÜ dementoval informace estonského deníku Postimees, že skupina má finanční problémy a hrozí ji insolvence. Skupina nedávno oznámila za první pololetí letošního roku ztrátu 7,2 milionů eur (173,4 milionů korun). Minulý týden vydal Postimees článek, podle kterého Regional Jet OÜ, jež je dceřinou společností Nordica, dluží finančnímu úřadu 290 tisíc eur (6,9 milionu korun) a na konci srpna by již nemusel mít hotovost.

Bombardier CRJ900 v barvách společnosti Nordica (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Ztrátové hospodaření Nordic Aviation Group je poměrně překvapivé v době, kdy jiné aerolinie hlásí prudký nárůst zisků. Vzhledem k tomu, že skupina je zcela vlastněna státem, vzbudila pololetní ztráta poměrně velkou pozornost v Estonsku. Podle Davida O'Brocka, předsedy dozorčí rady Nordic Aviation Group, se v posledních měsících ekonomické výsledky výrazně zhoršily a náklady výrazně převyšují výnosy. Důvodem jsou růst nákladů, nedostatek pilotů i zpoždění v dodávkách pronajatých letadel.

Jak jsme informovali začátkem srpna skupina Nordic Aviation Group si najala poradenskou firmu Knighthood Global, která by ji měla najít cestu zpět k ziskovosti.

Samotná Nordica provozuje nyní tři letadla Airbus A320neo, které létají pro Marabu Airlines, a jeden A320, jež je ve službách u Cyprus Airways. Regional Jet OÜ pak pod značkou Xfly provozuje osmnáct letadel typů ATR 72-600 a Bombardier CRJ900, které pronajímá formou ACMI dalším leteckým společnostem. Vedle mateřské Nordica tato aerolinie v současnosti dále létá pro Scandinavian Airlines a TAP Express.

Témata