Adria Airways ukončily provoz, čeká je bankrot

01.10.2019 - EvropaLetecká společnost Adria Airways po 58 letech provozu definitivně zastavila provoz. Vyvrcholily tak dlouhodobé problémy této slovinské aerolinie. V posledních dvou letech společnost skončila v červených číslech. V roce 2017 hospodařily Adria Airways se ztrátou 5,4 milionů eur, za loňský rok pak čistá ztráta přesáhla 10 milionů eur. Celkové dluhy společnosti dosahují zhruba 90 milionů eur.

(foto: Adria Airways)

Slovinský úřad civilního letectví SCAA poskytl minulý týden Adria Airways čas do této středy. Do té doby měla aerolinie najít nového investora a předložit životaschopný obchodní plán, v opačném případě úřad hrozil odejmutím provozní licence.

Zprávu o ukončení provozu společnost zveřejnila dnes odpoledne na svých webových stránkách na adrese adria.si. Aerolinie zastavila prodej letenek a zrušila všechny lety. Management požádal obchodní soud v Kranji o vyhlašení bankrotu kvůli platební neschopnosti.

Adria Airways - Airbus A319 (foto: Peter Bakema/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Adria Airways minulý týden v pondělí pozastavily téměř všechny své lety. Jedinou výjimkou byly lety z Ljubljany do Frankfurtu, které aerolinie vypravila s letounem pronajatým od WDL Aviation. Společnost tehdy uvedla na svém webu, že intenzivně jedná s potenciálním investorem o řešení situace s cílem obnovit provoz. Společnost tehdy nepozastavila prodej letenek.

S ukončením provozu Adria Airways přijde Praha o pravidelnou linku se slovinskou Lublaní. Společnost spojení otevřela v roce 2014, kdy nabídla čtyři lety týdně s letounem Bombardier CRJ200. V letošním roce aerolinie přistávala v Praze až šestkrát týdně s letouny CRJ700, CRJ900, Saab 2000 a Airbus A319.

Douglas DC-6B společnosti Inex-Adria Airways na snímku ze začátku 70. let (foto: Christian Volpati/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Adria Airways vznikly v roce 1961 jako charterová společnost Adria Aviopromet, která zahájila provoz s Douglasy DC-6B odkoupenými od KLM. Koncem 60. let 20. století došlo ke změně názvu na Inex-Adria Airways. Až do poloviny 80. let se aerolinie zaměřovala na charterové lety s klienty cestovních kanceláří. Vedle toho provozovala několik vnitrostátních linek po Jugoslávii.

Letouny Douglas DC-9-30 byly v 70. letech páteří flotily tehdejších Inex-Adria Airways (foto: Adria Airways)

Od roku 1986 nesla společnost současný název Adria Airways, v roce 1991 se aerolinie stala vlajkovým dopravcem Slovinska. Po poměrně úspěšné expanzi se firma dostala v roce 2010 do krize a o rok později ji musel zachraňovat stát. Následovalo několik neúspěšných pokusů státu společnost zprivatizovat.

V roce 2016 koupil německý fond 4K Invest podíl ve výši 91,6 %. V loňském roce na sebe Adria Airways upoutaly pozornost podpisem memoranda na dodávku 15 letadel Superjet 100 spolu s dohodou o otevření servisního střediska pro tyto letouny ve Slovinsku. Předběžný kontrakt byl však letos na jaře zrušen.

Homepage webu Adria Airways po oznámení o ukončení provozu (zdroj: adria.si)

Krach Adria Airways je dalším z řady bankrotů, které zasáhly v letošním roce leteckou dopravu. Připomeňme, že v únoru ukončila provoz německá Germania, týž měsíc následovaly britské Flybmi. Dále zastavily lety nízkonákladové Wow Air z Islandu, Jet Airways z Indie a Avianca Brasil a tento měsíc také francouzské Aigle Azur, XL Airways a britské Thomas Cook Airlines.

Témata