Adria Airways pozastavily lety, společnosti hrozí bankrot

24.09.2019 - EvropaSlovinská letecká společnost Adria Airways oznámila v pondělí pozdě večer, že na dva následující dny dočasně pozastaví téměř všechny své lety. Pozastavení letů se také dotklo pravidelné linky JP568/JP569 z Lublaně do Prahy a zpět.

Adria Airways - Airbus A319 (foto: Eric Salard/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Dnes dopravce vypravil jen jednosměrný let z Frankfurtu do Lublaně, který byl zajištěn pronajatým letounem BAe 146-200 WDL Aviation. Na středu je pak plánován s tímto strojem jednosměrný let zpět do Frankfurtu.

Adria Airways v prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách uvedly, že intenzivně jednají s potenciálním investorem o řešení situace s cílem opět obnovit provoz. Zda se podaří jednání dovést do úspěšného konce a obnovit ve čtvrtek lety není vůbec jisté. Ve hře je i vyhlášení bankrotu a definitivní zastavení provozu Adria Airways.

Společnost zatím nezastavila prodej letenek a prostřednictvím rezervačního systému na svém webu nabízí letenky na další lety od čtvrtka 26. září.

Mapa destinací Adria Airways (zdroj: adria.si)

Pondělním pozastavením téměř všech letů vyvrcholily dlouhodobé problémy Adria Airways. Podle serveru Exyuaviation předložila společnost se zpožděním předminulý týden slovinským úřadům finanční zprávu za loňský rok. Podle ní se hospodaření aerolinie dále zhoršilo a čistá ztráta přesáhla 10 milionů eur. V roce 2017 přitom společnost hospodařila se ztrátou 5,4 milionu eur. Naposledy v zisku byly Adria Airways v roce 2016, kdy skončily v zisku 3,2 milionů eur.

V průběhu letní sezóny přistoupily Adria Airways k rušení řady pravidelných letů, které nebyly schopny provozně pokrýt. Společnost se rovněž potýkala s výpadkem několika svých letadel kvůli technickým problémům.

Adria Airways - Bombardier CRJ900 (foto: Bene Riobó/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

V posledních dnech se začaly ozívat pronajímatelé letadel. Server Exyuaviation informoval, že irská leasingová společnost Trident Aviation minulý týden kvůli dluhům ukončila pronájem dvou letadel Bombardier CRJ900 (registrací S5-AAU a S5-AAV). Ke stejnému kroku přistoupila také americká firma AeroCentury, která v pondělí zrušila smlouvu na pronájem dvou letadel CRJ900 a hrozí vypovězením smlouvy na další letadlo.

Adria Airways vznikly v roce 1961 jako charterová společnost Adria Aviopromet. V roce 1968 došlo ke změně názvu na Inex-Adria Airways. Společnost se zaměřovala až do poloviny 80. let zejména na charterové lety s turisty do prázdninových cílů na pobřeží Jadranského moře. Pravidelně tato aerolinie létala pouze na vnitrostátních linkách po Jugoslávii. V roce 1986 došlo ke změně názvu na současné Adria Airways.

Letoun Caravelle III si Inex-Adria Airways pronajala v roce 1972 (foto: Ralf Manteufel/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

V roce 1989 společnost zařadila do své flotily první Airbus A320. V roce 1991 po vyhlášení nezávislosti Slovinska došlo při leteckém útoku jugoslávské armády k poškození několika letadel a k přerušení provozu. Ten byl obnoven o rok později a Adria Airways se tak staly vlajkovým dopravcem Slovinska. V příštích letech společnost úspěšně rozšiřovala svou síť linek a rozšiřovala svou flotilu.

Do vážných finančních problémů se společnost dostala v roce 2010, kdy vyšlo najevo, že celkové zadlužení dosahuje 86 milionů eur. Slovinská vláda, která byla majoritním vlastníkem, rozhodla o privatizaci aerolinie. Po několika neúspěšných pokusech koupil 91,6% podíl německý fond 4K Invest, který zahájil úsporný program. V loňském roce Adria Airways upoutala pozornost předběžnou objednávkou 15 letadel Superjet 100, které se měly stát páteří flotily. Memorandum podepsané s ruským výrobcem společnost letos v dubnu zrušila.

Plánovaný Superjet 100 v barvách Adria Airways (foto: Sukhoi Civil Aircraft)

Štítky