Výpadek IT systémů dnes znemožnil ve Frankfurtu Lufthanse normálně fungovat

15.02.2023 - EvropaVážná porucha IT systému otřásla dnešním provozem společnosti Lufthansa po celém světě, ale zejména ve Frankfurtu. Letecká společnost rušila velké množství letů. Frankfurtské letiště se uzavřelo pro další přistání letadel. Aby se zabránilo zaplnění přeplnění uzlu ve Frankfurtu, byla letadla odkláněna na jiná letiště, jako je Norimberk, Kolín nad Rýnem nebo Düsseldorf. Ve Frankfurtu tak uvízly řady letadel a cestujících. Všechny vnitrostátní lety byly zpočátku zrušeny a cestující byli požádáni, aby si přestoupili na vlaky.

Cestující na frankfurtském Terminálu 1 se špatnou zprávu dozvěděli kolem 10:30. U brány A16 se mikrofonu chopil zaměstnanec společnosti Lufthansa: "Máme problém. Počítačový systém společnosti selhal. Nemůžeme nastoupit do letadla." Ve středu ráno totiž nefungovaly mimo jiné IT systémy pro nástup na palubu, odbavení a plánování posádky. Podle všeho totiž bagr stavební firmy přerušil hned několik optických kabelů vedoucích sousedním železničním staveništěm. To by ovšem neměl být problém, neboť společnosti mívají většinou pro tyto případy záložní spojení. Podle zdrojů z Lufthansy došlo také k jeho automatické aktivaci, avšak záhy se ukázalo, že kapacita záložního spojení nebyla ani zdaleka pro běžný provoz dostačující. To vše by tak mohlo svědčit o zcela zásadní chybě v IT architektuře anebo o vědomém "šetření na špatném místě".

IT systémy Lufthansy a systémy letového provozu jsou však již od středečního odpoledne opět plně v provozu. Podle společnosti Lufthansa se následky středečního přerušení provozu budou projevovat až do pozdních večerních hodin. Uzavření letiště ve Frankfurtu se totiž dotklo i mezinárodních letů a Lufthansa nyní musí ve velkém měnit rezervace tisícům cestujících. Podle vedení Lufthansy by se měla během čtvrtka situace již stabilizovat.

Bohužel však v pátek má letiště ve Frankfurtu opět zažít vystresované cestující, tentokrát však z důvodu plánované jednodenní stávky odborů Verdi. Lufthansa již nyní zrušila v pátek nejen z Frankfurtu přes 1200 letů. Stávkou bude postiženo okolo 137.000 cestujících.

letadla Lufthansy na základně ve Frankfurtu, únor 2005 (autor: Dale Coleman, Wikimedia Commons, GFDL-1.2)

Témata