Lufthansa souhlasí s podmínkou EU a odstoupí sloty

01.06.2020 - EvropaPodle agentury Reuters souhlasí představenstvo společnosti Lufthansa s odstoupením 24 slotů na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově své konkurenci, což byla podmínka Evropské komise, aby souhlasila se schválením navržené německé státní pomoci ve výši 9 miliard eur.

Odstavené letouny Lufthansy na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem (foto: Lufthansa)

Právě tato podmínka odstoupení slotů se stala největším zádrhelem při přijetí podmínek pomoci. Tento návrh Evropské komise tvrdě kritizoval nejen management Lufthansy, ale i zástupci odborových organizací. V původním návrhu dokonce Evropská komise požadovala, aby Lufthansa odstoupila 48 až 72 slotů. Současný požadavek na odstoupení 24 slotů je tak kompromisem. Podle výpočtů by tři sloty měly umožnit konkurenci bázovat na letišti jedno letadlo.

Tyto sloty by měly být nyní v nabídce pro konkurenci do té doby, dokud o ně některá jiná letecká společnost neprojeví zájem, nejméně však jeden a půl roku. Zájemcem o sloty však nemůže být podle Evropské komise jiná letecká společnost, která obdržela v souvislosti s pandemií Covid-19 významnou státní pomoc ve formě zestátnění podílu. V případě, že by o sloty mělo zájem více aerolinií, konala by se dražba.

Na cestě ke schválení a realizaci německé státní pomoci nyní zbývá již jen poslední krok, schválení návrhu stávajícími akcionáři Lufthansy na valné hromadě, která je svolána na 25. června 2020.

Témata