Lufthansa otáčí, jedná s Condorem o přípojných letech

14.04.2021 - EvropaPo předběžném stanovisku německého kartelového úřadu, že Lufthansa zneužívá své postavení na dálkových turistických linkách, mění největší německá aerolinie svůj postoj ve sporu s Condorem ohledně přípojných letů.

Pro připomenutí, vloni v listopadu Lufthansa oznámila, že od 1. června jednostranně ukončuje smlouvu o přípojných letech k dálkovým linkám Condoru. To ztížilo společnosti Condor prodej letenek z jiných letišť, než jsou dálkové lety vypravovány. Condor se proto obrátil na spolkový kartelový úřad a také na Soudní dvůr EU v Lucemburku.

Lufthansa - Airbus A319 (foto: bernswaelz/Pixabay)

Kartelový úřad dal koncem března stížnosti Condoru za pravdu s tím, že zhruba 25 % cestujících na dálkových linkách společnosti využívá přípojný let do Frankfurtu. Podle dosavadního šetření úřadu bez přípojných letů nemůže Condor ekonomicky provozovat své dálkové linky. Po tomto stanovisku úřadu Lufthansa změnila svůj postj a kontaktovala společnost Condor ohledně dohody o přípojných letech. Mluvčí obou společností potvrdily, že došlo ke kontaktu, nicméně odmítly věc dále komentovat. Pozorovatelé se domnívají, že vzhledem k tlaku úřadu bude dohoda o přípojných letech pokračovat i po 1. červnu.

Spor obou společností sleduje pozorně také Evropská komise. Německý časopis Der Spiegel uvedl, že komisařka Margrethe Vestagerová si u spolkové vlády stěžovala na kroky Lufthansy vůči menšímu dopravci. Důvodem, proč komise sleduje chování Lufthansy je masivní státní pomoc v době pandemie ve výši až devíti miliard eur.
Samotná Lufthansa přistoupila dříve k vypovězení dohody Condoru v souvislosti se změnou své strategie. Společnost se chce více zaměřovat na turistické destinace, protože pandemie koronaviru výrazně oslabila segment obchodního cestování. K tomuto účelu Lufthansa zakládá Eurowings Discover, které se zaměří na turistické destinace.

Štítky