Lufthansa pod tlakem. Německý Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dává za pravdu Condoru

31.03.2021 - EvropaOchránci hospodářské soutěže v Německu se ohledně sporu mezi Lufthansou a Condorem ve věci jednostranného ukončení spolupráce ohledně feedovacích letů staví na stranu Condoru. Lufthansa podle úterního vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zneužila své postavení na trhu.

Ve sporu mezi Condorem a Lufthansou jde o jednostranné neprodloužení dosavadní spolupráce ke konci května 2021. Dosud obě společnosti totiž dosud na trhu ve Frankfurtu spolupracovaly, neboť si vzájemně nekonkurovaly. Condor z Frankfurtu provozoval dálkové turistické lety zejména do transatlantických destinací s fokusem na Karibik. Lufthansa zase ve Frankfurtu provozuje svoji největší přestupní síť pravidelných linek. Ovšem pandemie vše změnila a podle odhadů expertů je právě segment turistických letů jediným, kde se ihned po zrušení opatření snažících se zbrzdit pandemii očekává nejrychlejší růst. Lufthansa se proto na tento segment začala zaměřovat, spustila v červnu roku 2020 projekt Ocean. Ten nakonec vedl k založení dceřinné společnosti Eurowings Discover a k vyčlenění dálkových letadel, které mají z hlavních hubů Lufthansy obsluhovat dálkové turistické lety. S projektem chce Lufthansa letos začít ve svém největším hubu - ve Frankfurtu, kam stahuje z dceřiných společností z Belgie a Švýcarska stroje Airbus A330. Ve Frankfurtu se však právě dostal záměr do ostrého konfliktu se stávajícím obchodním modelem Condoru. Eurowings Discover dokonce oznámil mnoho nových linek, kde přímo Condoru konkuruje. Aby svůj projekt Eurowings Discover Lufthansa podpořila, odmítla prodloužit spolupráci s Condorem na dalším feedování jeho letů. Dosud bylo možné koupit 2 letenky s garantovaným přestupem ve Frankfurtu například letět s Lufthansou z Prahy nebo Vídně do Frankfurtu a tam přestoupit na dálkový let Condoru. To mělo koncem května skončit. Lufthansa argumentovala tím, že tyto feedovací lety do Frankfurtu si může Condor zajistit a provozovat též i sám. Zřejmě to byl marný argument, neboť v úterním prohlášení německého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se hovoří o tom, že došlo ze strany Lufthansy k zneužití postavení na trhu.

To však není v tomto sporu pro Lufthansu jediná rána, neboť se vůči ní ozvala i Evropská komise, která loni schvalovala jak německou státní pomoc Condoru, tak i Lufthanse. Komise samozřejmě nelibě nese, že se německá státní pomoc má navzájem kanibalizovat. Podle časopisu Spiegel si na chování Lufthansy u německé vlády nedávno rovněž stěžovala komisařka pro ochranu hospodářské soutěže v EU, Margarethe Vestagerová. Evropská komise doporučila Lufthanse smlouvu s Condorem prodloužit. Lufthanse v krajním případě hrozí odebrání svolení s 9 miliardovou státní pomocí z loňského června.

Pod tímto tlakem se zdá, že Lufthansa obrací a zatím neoficiálně se mluví o tom, že feedovací kontrakt s Condorem bude zřejmě prodloužen i po 1.6.2021.

Boeing 757-330 společnosti Condor ve Frankfurtu nad Mohanem, duben 2014 (foto: Ken Fielding, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Štítky