Lufthansa na leden také škrtá plánované lety

24.12.2021 - EvropaPo nízkonákladovém dopravci Ryanairu se také Lufthansa rozhodla ke škrtům plánovaných letů od poloviny ledna 2022. Podle Carstena Spohra tak Lufthansa zrušila asi 33.000 letů, neboli 10% plánované kapacity. Podle Spohra došlo zejména na hlavních trzích společnosti - tj. v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Belgii k prudkému poklesu zájmu o rezervace letenek na leden a únor příštího roku.

Na jedné straně tak nyní bojuje Lufthansa se současným nedostatkem pilotů, kteří kvůli vysoké nemocnosti nebo karanténním opatřením nyní společnosti velmi chybí. A to zrovna přes vánoce, kdy je zájem o létání mimořádně silný a letadla létají plná. Naopak v lednu a únoru budou muset letadla společnosti zřejmě létat i poloprázdná. Carsten Shohr by totiž rád škrtnul ještě dalších 18.000 letů u nichž se rezervace nevyvíjí pozitivně, avšak Lufthansa je bude muset provozovat i jako nerentabilní, a to jen proto, že jí pomohou udržet si na klíčových letištích dopravce sloty i na příští období. Podle rozhodnutí Evropského parlamentu z července 2021 totiž v současnosti stále platí snížená, výjimečná hranice 64% na sloty. Návrat k hodnotě 80% je plánován až na léto 2022. Dopravci tak musí využít svých přidělených slotů pro vzlet a přistání alespoň z 64%, aby mu zůstaly přiděleny i v nadcházející letní sezóně. Spohr poukazuje, že těchto nadcházejících 18.000 poloprázdných letů nebude úplně v souladu s klimatickým plánem "fit for 55" Evropské unie a žádá o revizi současného systému.

Lufthansa tak snížením nabídky reaguje nejen na propad poptávky, ale i na možná restriktivní opatření evropských vlád v souvislosti s očekávaným šířením varianty omikron. Naposledy vlády Francie a Německa zavedly silné restrikce proti cestujícím z Velké Británie, kde se varianta omikron již nekontrolovatelně šíří. Z Británie do Francie a Německa mohou od neděle vstoupit jen občané obou zemí nebo lidé s trvalým pobytem. I přes prodělanou nemoc nebo ukončené očkování musí do 14 denní karantény.

Také česká vláda v souvislosti s mutací omikron nově znesnadňuje příjezdy ze zahraničí. Od 27.12. bude od všech cizinců vyžadovat negativní PCR test při příjezdu do země. A to včetně od osob očkovaných. Od 3.1. pak vláda plánovala vyžadovat negativní PCR test i od vlastních občanů. Ovšem tuto část ministerstvo zdravotnictví záhy dementovalo, neboť v minulosti proti podobnému opatření, které by znemožnilo pozitivně testovaným občanům návrat do vlasti, již zasáhl svým rozhodnutím soud. V platnosti tak bude od 27.12. jen povinnost PCR testu pro cesty do ČR ze strany cizinců. I tato epizoda však dokládá, že o zmatky v souvislosti se zpřísňováním opatření proti šíření varianty omikron nemusí být v nadcházejících týdnech v Evropě nouze. A proto oznámené redukce spojů Ryanairu i Lufthansy se zdají být odpovídající reakcí na chaotickou situaci, která zřejmě v Evropě zavládne počátkem příštího roku. Doufejme, že to bude jen velmi krátké a dočasné období.

Letadla společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu, září 2017 (foto: TJDarmstadt, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata