Lufthansa bude provozovat Airbusy A380 nejméně do roku 2027

16.05.2023 13:55 - EvropaLetecká společnost Lufthansa plánuje provozovat letadla Airbus A380 nejméně do roku 2027. Pro německý letecký server Aerotelegraph to uvedl Detlef Kayser, který je jako člen představenstva společnosti zodpovědný za plánování flotily. Potvrzují se tak informace, že A380 budou létat u Lufthansy déle, než se původně plánovalo. Letadla by měla společnosti pomoci zvládnout vysokou poptávku po dálkových letech.

Airbus A380 společnosti Lufthansa na mnichovském letišti (foto: Alex Tino Friedel ATF Pictures/Lufthansa)

Během pandemie koronaviru byly všechny Airbusy A380 Lufthansy odstaveny a management s nimi do budoucna již nepočítal. Vloni pak německý dopravce oznámil návrat těchto letadel s tím, že A380 mají pomoci překlenout nedostatek kapacit zejména ve vyšších třídách. Tehdy se mluvilo o tom, že A380 budou létat u Lufthansy do roku 2025, kdy měly být zahájeny dodávky objednaných Boeingů 777-9. S tím, jak termín dodávek těchto letadel začal nabírat další zpoždění a vysokou poptávkou veřejnosti po dálkových letech, začaly se objevovat náznaky, že německý dopravce bude tato letadla provozovat déle.

V letošním roce počítá Lufthansa s návratem čtyř Airbusů A380. První dvě letadla mají mít od června základnu v Mnichově odkud budou létat do Bostonu a New Yorku. Od podzimu přibudou další dva A380, se kterými začne společnost létat z Mnichova do Bostonu a New Yorku. Další dva stroje se pak mají vrátit na lety s cestujícími v příštím roce.

Potvrzený je tak návrat šesti z osmi Airbusů A380, které má Lufthansa ve své flotile. U posledních dvou letadel jsou pochybnosti o jejich návratu vzhledem k potřebným nákladům na údržbu.

Lufthansa a British Airways jsou jedinými evropskými leteckými společnostmi, které Airbusy A380 budou provozovat po pandemii koronaviru. Management Air France rozhodl během pandemie o vyřazení těchto letadel. Stejný krok učinila společnost Hi Fly Malta, která tato letadla pronajímala formou ACMI.

Témata