Lion Air objednal 234 letadel Airbus

19.03.2013 - Asie & AustrálieEvropský výrobce Airbus oznámil včera rekordní objednávku, kterou získal od indonéské letecké společnosti Lion Air. Ta podepsala kontrakt na 234 střednětraťových letadel rodiny A320. Konkrétně Lion Air objednaly 109 letadel Airbus A320neo, 65 Airbus A321neo a 60 Airbus A320. Slavnostní podpis pevné objednávky mezi společnostmi Lion Air a Airbus proběhl včera v Elysejském paláci v Paříži za přítomnosti francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Ten označil kontrakt za největší v historii společnosti Airbus a to jak co do počtu objednaných letadel, tak i celkové hodnoty objednávky. Podle ceníku výrobce dosahuje hodnota rekordní objednávky výše 24 miliardy dolarů. Vzhledem k objemu kontraktu lze předpokládat, že indonéský dopravce získal od Airbusu výraznou slevu. Podle Hollanda kontrakt zajistí práci pro 5000 zaměstnanců na nejbližších deset let.

Lion Air - Airbus A321neo - podpis kontraktu
Podpis kontraktu v Elysejském paláci. Za stolem vlevo výkonný ředitel Lion Air Rusdi Kirana, vpravo pak prezident Airbus Fabrice Brégier
(foto: Airbus SAS)

Lion Air je jednou z nejrychleji expandujících leteckých společností na světě. V současnosti provozuje 92 letadel a dalších více než 540 strojů má objednáno. Pro Airbus je objednávka výrazným úspěchem také proto, že tento indonéský dopravce dosud objednával nová letadla výhradně od amerického Boeingu. Včerejší kontrakt překonal i loňskou objednávku Lion Air na 201 letadel Boeing 737 MAX a 29 Boeing 737-900ER, kdy celková hodnota dosáhla 22,4 miliard dolarů.

Lion Air - Airbus A321neo
Airbus A320neo v barvách Lion Air (foto: Airbus SAS)

Objednané Airbusy poslouží k další expanzi společnosti na vnitrostátních linkách a mezinárodních spojích v jihovýchodní Asii. Po dokončení dodávek objednaných letadel bude patřit Lion Air do pětice největších provozovatelů letadel A320 (vedle Lufthansy, easyJet, AirAsia a IndiGo). Dodávka letadel bude zahájena již v příštím roce, kdy má společnost převzít prvních šest letadel Airbus A320. V roce 2016 pak budou následovat první letouny Airbus A320 nové generace označované jako A320neo.

Štítky